Budd-e Konsepti Volkswagen’in CES Sürprizi Oldu

Volkswagen’in CES 2016 fuarında tanıtmış olduğu Budd e konsepti pillerinde barındırdığı enerji sayesinde bir evin jeneratörü olarak bile kullanılabiliyor. Konseptin Microbus adı altında 2017 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

volkswagen-electric-car-77

Son zamanlarda yaşanan dizel skandalı ile dillerden düşmeyen Volkswagen, yepyeni elektrikli minibüs konsepti ile Las Vegas’taki CES 2016 fuarında karşımıza çıktı. İlerideki dönemlerde üretileceği konuşulan ve Budd-e olarak tanıtılan bu elektrikli model, ismini İngilizce’de arkadaş anlamındaki Buddy kelimesinden alıyor. Firmanın bu skandalın üstünü örtme konusunda ne kadar başarılı olacağını tahmin edemiyor olsak da bu gelişme şimdiden dikkat çekmiş durumda.

Budd-e, 101 kWh gücünde piller ile arka ve ön aksa yerleştirilmiş olan elektrikli motorlara sahip. Bu elektrikli motorlar sayesinde araç 4 tekerlekten çekişli şekilde ilerleme yeteneğine sahip. Son hızı 190 km/s olan aracın hızlı şarj özelliği de bulunuyor ki bu durum kişiler için büyük bir avantaj. Sadece 15 dakika içerisinde aracın pillerinin %80’i dolabiliyor.

db2015agdrdrr01202

Elbette Budd e konsepti daha birçok özelliğe sahip ve bunlardan bir tanesi kablosuz bağlantı özelliği. Bu özellik sayesinde evin ağ bağlantısına erişmek ve evle iletişim kurmak mümkün. Üstelik bu özellik ile araç ev için bir enerji kaynağı olarak kullanılabiliyor. İhtiyaç halinde pillerdeki enerji eve aktarılabiliyor ve böylece elektrik enerjisi sağlanabiliyor. Aynı zamanda güneş panelleri sayesinde şarj olabilen aracın iç tasarımında birçok dijital ekran yer alıyor.

Araçta neredeyse hiç fiziksel tuşun yer almaması sürücü ve yolcuların aracı el hareketleri ile kumanda edebilmesini sağlıyor. Buna örnek olarak aracın yan kapılarını otomatik olarak açmak için elleri kaydırmak verilebilir. Ayrıca aynalar yerine kameralar tercih ediliyor ve dış mekandaki görüntünün takibi de bu ekranlar sayesinde sağlanıyor.

volkswagen-budd-e-konsept-0grgrg-22

Aracın tasarımına değinecek olursak; kapı kolları ve aynaların olmayışı tasarımın akıcı olmasını sağlamış durumda. Bunun yanı sıra ön tasarımda tercih edilmiş olan geniş havalandırma ızgaraları da araca dikkat çekici bir görüntü sağlıyor. Yandan bakıldığında bu araç Up! isimli model ile benzerlikler taşıyor. Ayrıca bu versiyonun yanı sıra 4 silindirli benzinli versiyonun da piyasaya sürüleceği kulaktan kulağa dolaşıyor.

volkswagen-budd-e-konsept-06rgg6-16

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.