Siri, Tetrapleji Hastasının Hayatını Nasıl Kolaylaştırır?

Apple kullanıcılarının büyük bir kısmı tarafından halen daha ne işe yaradığı bilinmeyen, sadece basit ve seviyesi düşük komutlar ile gülmek için kullanılan büyük bir yardımcı asistan…

Kendisini “Teknoloji manyağım”  diye nitelendiren Ali Konuk, Kahranmaraş’ta yaşayan ve 12 yıl önce omurilik felci rahatsızlığına yakalanmış bir vatandaşımız. Ülkemizde bugüne kadar Apple kullanıcılarının ne işe yaradığını bile bilmediği ve zeka seviyesi düşük söylemler ile eğlence amaçlı kullandığı SİRİ’yi kendisini videoya çekecek kimler için faydalı olabileceğini gösterdi.

Apple kullanıcıları için gereksiz bir detay olsa da Tetrapleji gibi bir çok rahatsızlık nedeniyle ellerini kullanamayanlar için gerçek anlamda bir yardımcı. Öyle ki Siri ile ani gelişen bir hastalık durumunda hemen 112’yi arayabilir veya yakınlarına haber verebilirsiniz. Veya tüm bunlar dışında Facebook ve Twitter gibi neredeyse tüm uygulamaları yönetebilirsiniz.

Akıllı telefonlar ile hayatımızda oldukça fazla yer etmeye başlayan kişisel asistanlar, Ali Konuk gibi bir çok engelli vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıyor. Özellikle Apple’ın Siri’sinin bu anlamda ciddi yol aldığını söyleyebiliriz.

Ali Konuk’ın 29 Ekim 2016 tarihinde kendi YouTube hesabından paylaştığı o video;

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.