Facebook Uygulaması Live Photo Özelliğine Kavuşuyor

iPhone 6S ve 6S Plus modellerinin yeni özelliği olan Live Photo’nun ne kadar işe yarayacağına şaşıracaksınız.

Apple, iPhone 6S ve 6S Plus modellerini kısa bir süre öncesinde piyasaya sürdü ve modellerde farklı bir fotoğraf çekme modu kullanıcıların dikkatini çekti. Live Photo olarak bilinen bu mod, fotoğraf çekiminden önceki ve sonraki birkaç saniye sesli ve hareketli şekilde kaydediliyor. Şu anda sadece iPhone 6S ve 6S Plus modelleri üzerinde var olan bu özellik ile çekilen fotoğraflar, ayrıca iOS 9 ve El Capitan kullanıyor olan cihazlarda da görüntülenebilecek.

Diğer iPhone modellerinde, kamera uygulanması açıldığı anda fotoğraf çekimi başlıyor ve sadece düğmeye basılan andaki fotoğraf saklanıyor. 6S ve 6S Plus’ta ise düğmeye basılan anın bir buçuk saniye öncesi ve sonrası da sesli bir şekilde kaydediliyor. Öncelikle 12 MP boyutunda bir fotoğraf saklanırken, bir buçuk saniye önce ve sonra çekilen kareler ise daha düşük çözünürlükte telefon hafızasında tutuluyor. Sonuç olarak da ortaya iki normal fotoğraf büyüklüğünde olan bir Live Photo meydana geliyor.

Bu özellik her ne kadar kullanışlı olsa da Apple bu hususta neredeyse hiçbir ayara izin vermiyordu. Yalnızca, bu özellik sayesinde fotoğraflara video eklemesi yapmak ve Gift oluşturmak mümkündü. Ancak bu sayede çekilen fotoğraflar sadece İPhone’lar üzerinden paylaşılabiliyordu ve sosyal medyada paylaşılamıyordu. Bu nedenle de özellik birçok 6S kullanıcısı tarafından kullanılmaz bir özellik haline geldi.

Facebook’tan gelen bir açıklama ile 6S kullanıcılarının fikirleri değişecek gibi görünüyor. Yılbaşından önce Live modu için destek vereceğini açıklayan Facebook,  artık bu özelliğin çok daha fazla öne çıkmasını sağlayacak. Bu müjdeli haber ile de birçok kullanıcı sevinmiş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.