DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

Drone’lar ya da diğer adı ile insansız hava araçları günümüzde son derece yaygın hale geldi. Ancak bu cihazlara karşı geliştirilmiş olan DroneGun gibi silahlar drone’ları elinizden alabilir. İşte detaylar!

dronegun

İnsansız hava araçları olarak da adlandırılan drone’lar, son kullanıcılar için oldukça uygun hale getirilmeleri ile birlikte bir anda popüler hale geldi ve farklı fiyat seçenekleri sayesinde hemen hemen herkesin tercih edebileceği cihazlar haline geldi. Ancak pek çok amaçla kullanılabilen ve bulunduğunuz bölgey görüntüleme hususunda büyük kolaylık sağlayan drone’lar, gizliliğin ihlal edilmesi gibi oldukça ciddi bir sorunu da beraberinde getirmiş oldu.

Son dönemlerde drone’ları özel mülkiyetlerde ya da askeri alanlarda çekim yapmak amacı ile kullanan kötü niyetli kullanıcıların sayısında büyük bir artış yaşanması ile beraber drone savar olarak bilinen cihazlar geliştirilmeye başladı ve bunlardan bir tanesi de DroneGun oldu!

DroneGun 1.2 KM menzili ile dikkat çekiyor!

DroneShield firması tarafından geliştirilmiş olan ve taşınabilir drone tabancası olarak nitelendirilen DroneGun, son günlerde en fazla konuşulan konulardan bir tanesi haline geldi. GLONASS ve GPS sinyalleri dahil olmak üzere drone ve kullanıcı arasındaki iletişimi tamamen koparan bu drone tabancası, 1.2 km’lik bir alandaki drone’u kolayca kontrolden çıkarıp etkisiz hale getirebiliyor. Tek bir şarj ile tam 2 saat boyunca çalışabilen ve yaklaşık olarak 6 kg ağırlığında olan bu cihaz kilitlendiği drone’u doğrudan yere indirebilirken ayrıca bulunduğu alandan uzaklaştırmayı da başarıyor.

Kısacası, bu gibi cihazlar yasak bölgelerde uçuş gerçekleştiren insansız ava araçlarının kabusu oldu ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen günlerde özel hayatın gizliliğini ihlal eden drone şikayetlerinde bir azalma yaşanacak mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.