Samsung Varisi Jay Y. Lee Hapse Giriyor!

Samsung Group chief, Jay Y. Lee arrives at the office of the independent counsel team in Seoul, South Korea, February 19, 2017. REUTERS/Kim Hong-Ji TPX IMAGES OF THE DAY - RC1733EA6F70

Samsung Electronics Co. varisi olan Jay Y. Lee, rüşvet suçlamaları nedeniyle 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Detayları haberimizde.

REUTERS/Kim Hong-Ji

Samsung şirketinin varisi Lee Jae-yong, eski bir Güney Kore başkanına rüşvet verdiği için Pazartesi günü hapishaneye döndü ve dünyanın en büyük iş imparatorluklarından birinin kaderi üzerinde büyük soru işaretleri bıraktı.

Seul Yüksek Mahkemesi, Pazartesi günü erken saatlerde Bay Lee’yi, 2016 yılında yolsuzluk suçlamalarıyla görevden alınan Başkan Park Gyun-hye’ye rüşvet verdiği için iki buçuk yıl hapse mahkum etti. Sadece bir buçuk yıl hapis yatacak çünkü davayla bağlantılı daha önceki suçlamalar nedeniyle zaten yaklaşık bir yıl hapis yatmıştı.

Nüfuz Ticari Yapmaktan 20 Yıl!

Lee, nüfuz ticareti yapmaktan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Güney Kore başkanı Park Geun-Hye’nin karıştığı yolsuzluk skandalının bir parçası olarak tutuklandı. Lee, servetini Park’ı iki Samsung biriminin birleşmesi de dahil olmak üzere Samsung’un ticari çıkarları üzerinde etkilemek için kullanmaktan suçlu bulundu . Savcılar başlangıçta Lee’ye Samung’un bile kanunların üstünde olmadığını göstermek için 12 yıl hapis cezası istemişlerdi.

Lee, hapishanedeyken, bellek yongalarına ve diğer ürünlere olan talebin çok yüksek olduğu kritik bir zamanda Samsung için önemli kararlar veremeyebilir. Özellikle Kore ve Samsung, ABD / Çin ilişkilerinin sertleşmesi nedeniyle geç dönemlerde daha fazla öne çıktı.

Duruşmanın son duruşmasında Lee, uzun bir özür diledi ve “yeni bir Samsung” yapma sözü verdi ve “mahkemenin, chaebol’un [aile şirketi) zararları olarak işaret ettiği şeyi düzelt” dedi . Ayrıca gücü çocuklarına devretmeyeceğine yemin etti.

Hüküm, kısmen mahkemenin, yöneticilerin yanlış davranışlarını izlemek için Samsung tarafından kurulan bağımsız bir uyum komitesi değerlendirmesine dayanıyordu. Lee’nin hukuki sorunları henüz bitmedi, çünkü sahtekarlık ve hisse senedi manipülasyonu iddiasıyla yargılanıyor. Geçen yıl babası Lee Kun-hee’nin ölümünün ardından, serbest kaldıktan sonra Samsung’un başkanı olması bekleniyor .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.