AMOLED Ekran Teknolojisi ve Gelecekteki Yeri

Günümüzde birçok akıllı cep telefonu modelinde AMOLED ekran teknolojisi kullanılıyor. Peki, AMOLED teknolojisi nedir ve nereye gidiyor?

amoled-ekran-0cd9

Bugünlerde akıllı telefon piyasasında en büyük paya sahip markalardan biri olan Samsung bu büyük başarının büyük kısmını Samsung Display ismindeki alt markasına borçlu durumda. Yıllardır markanın telefonlarında karşımıza çıkan AMOLED ekranlar da Samsung Display’in gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar sayesinde böylesine bir gelişme gösterdi.

Bu ekran teknolojisi aynı zamanda televizyonlar da dahil olmak üzere birçok cihazda karşımıza çıkıyor. Teknolojinin gelişimi ise 12 sene öncesinde Samsung tarafından geliştirilmişti. 2003 senesinde duyurulan ilk AMOLED ekranlar aslında tıpkı bugün çalıştıkları gibi işlev gösteriyordu.

Bu teknolojide her piksel ayrı bir transistöre bağlı durumdadır ve esasında da OLED ekran teknolojisini temel almıştır. AMOLED’in açılımı ise Active Matrix Organic Light Emitting Diode’dur. Sistemin çalışması her ne kadar basit gibi görünüyor olsa da Samsung’un uzun süredir üzerinde çalıştığı bu teknolojiye ciddi Ar-Ge bütçeleri ayrıldığı da bilinmektedir.

Super-AMOLED-cc00

Çözünürlük açısından değişikliklere uğramış olan AMOLED ekran teknolojisi aynı zamanda bu süreç içerisinde şekil açısından da büyük değişmeler gösterdi. Bunun en iyi örneği ise Samsung’un 2011 senesinden bu yana yaptığı kavisli ve bükülebilir ekran çalışmaları oldu. Bükülebilir ekranlar henüz kullanıcılara ulaşmamış olsa da Note Edge ve S6 Edge+ modellerinde SuperAMOLED ekranları görüyoruz.

AMOLED ekran teknolojisinin gelecekteki gidişatına dair de birçok farklı görüş bulunuyor. Genel kanı ise bu teknolojinin yeniden boyutlanabilir ve saydam hale geleceği yönünde. Bu tahminin çıkış noktası da Samsung Display’in yürüttüğü şeffaf ve kırılmaz SuperAMOLED ekran çalışmaları. Bu çalışmaların başarıya ulaşması sonrasında ise yeniden boyutlanabilir ekranlar tasarlanacak. Ayrıca AMOLED ekranların gelecekte üç boyutlu görüntüler sunmak için kamera yardımıyla gözü takip edebileceği söyleniyor. Bu sayede üç boyutlu stereoskopik görüntülerin de oluşabileceği yönünde görüşler mevcut.

Şüphesiz ki bu ileri teknoloji birçoğumuzu heyecanlandırmış durumda. Bu nedenle gelecekte AMOLED ekran teknolojisinin nereye gideceği ve daha nasıl imkanlar sunacağı merak edilesi bir konu. Bakalım ileriki dönemde gerçekten de tüm bu söylenenler gerçekleşecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.