Uzayda Yaşam Testi Yapıldı!

NASA, ikinci denemeden sonra uzayda ilk şişme odalı yaşam formu yapımını gerçekleştirdi. Çok daha ucuz bir maliyet ve oldukça güvenli bir uzayda yaşam deneyimi sunan bu formun yaygınlaşacağı tahminler arasında yer alıyor. İşte detaylar!

uzayda_yasam

NASA her gün bizi yeni bir gelişme ile şaşırtmaya devam ediyor ve yaşanan bu son gelişme de uzayda yaşam başlığı altında dikkatleri çekmeyi başardı. Uzay araştırmalarının en bilinen ismi olan NASA, uzay görevlerinde kullanılması amacı ile oluşturduğu şişme odalı yaşam formunu kendi televizyon kanalında yani NASA TV’de yayınladı ve bu deneyimi izleyicileri ile de paylaştı.

Bigelow Aerospace tarafından özel olarak tasarlanmış olan bu yaşam formu, uzay istasyonları için çok daha az maliyetli olacak ve aynı zamanda daha güvenli bir uzay deneyimi sunma hedefi taşıyacak. BEAM yani Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü adı verilen bu şişme oda, uzayda astronotlar tarafından test edilmiş olan ilk şişme oda yaşam formu unvanını da kazanmayı başardı. Söz konusu şişme odanın NASA’nın Mars gezegeni için planladığı 3 yıllık görevlerde kullanılacağı söylentiler arasında yer alıyor.

uzayda-yasam

Peki, şişme oda nasıl şişiyor?

Uzayda yaşam için imkan sağlayan şişme oda için yapılan deney şu şekilde gerçekleşti:

NASA astronotu olan Jeff Williams saat sabah 09:00 sularında içi havayla dolu vanayı açtı. Modül zaman içerisinde şişmeye başladı ve böylece hacmi genişledi hem de modülün ipleri gerilmeye başladı. Aradan 7 saat geçtikten sonra da modül normal hacminin 10 katı kadar büyüdü ve görevlerde kullanılmak istenen boyuta ulaştı. Bu konuda açıklama yapan NASA basınç, sıcaklık, radyasyon ve gerekli diğer sensörlerin yüklenmesi işlemlerinin test yapılmadan bir hafta önce yapıldığını ifade etti.

İlk deney başarısız olmuştu

Geçtiğimiz Perşembe günü de NASA bu deneyi gerçekleştirmişti ancak köpük, güçlendirilmiş dış katman ve kumaşta meydana gelen aksaklıklar nedeniyle deney ne yazık ki başarısız olmuştu. NASA çalışanı Don Huot yaptığı açıklamada deneyin daha başlangıç seviyesinde olduğunu ve gelecek süreçte de gerek nitelik gerek tasarım açısından çok daha işlevsel çözümlerin geliştirileceğini belirtti.

Şimdiden insanlık için büyük bir adım olarak sayılabilecek bu şişme oda modülü şu anda hacminin 10 katı büyüklüğüne çıkabiliyor ancak araştırmacılar bu sayıyı 20’ye çıkarmayı ve modülü çok daha kullanışlı ve yaşama elverişli hale getirmeyi planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.