Google’dan Hızlı Şarj Teknolojisi İçin Önemli Karar!

Google, belirli kriterleri karşılamakta zorlanan hızlı şarj teknolojisi sistemlerine karşı oldukça önemli bir adım atma kararı alıyor. İşte bu önemli kararın arkasındaki tüm detaylar!

hizli-sarj

Son zamanlarda özellikle Samsung Galaxy Note 7 modelinin batarya krizi sonrasında şarj ve batarya konusu daha fazla gündeme gelir oldu. Qualcomm’un da yakın bir zamanda Quick Charge 4.0 teknolojisini resmi olarak duyuracağını hatırlatalım ve Google tarafından hızlı şarj sistemleri ile ilgili alınabilecek olan karardan bahsedelim.

USB Type-C standardına uyumluluk aranacak

Hızlı şarj teknolojileri arasında şu an için Qualcomm Quick Charge, Media Pump Express ve Oppo VOOC gibi öne çıkan teknolojiler mevcut. Söz konusu teknolojileri kullanmakta olan akıllı cep telefonlarının ise özel standartlara uygun bir şekilde şarj adaptörlerine ihtiyaçları var. Bu adaptörler de çoğu zaman üst seviye modeller haricinde kutudan çıkmıyor ve ürünlerin ayrı bir şekilde satın alınması gerekiyor. Kullanıcılar hızlı şarj adaptörü satın alırken de seçimlerini üçüncü parti üreticilerden yana kullanıyor.

Bazı üçüncü parti üreticilerden satın alınan adaptörler ise tahmin edeceğiniz üzere bazı riskleri beraberinde getiriyor. Bu duruma el atmak isteyen Google evrensel hızlı şarj çözümü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Firma söz konusu çözümü hali hazırda Pixel serisi akıllı cep telefonlarının USB Type-C standart şarj adaptörleri üzerinde uygulamış durumda.

hizli-sarj

Bu çözüm için Google bütün USB Type-C cihazlarının standart USB Type-C şarj adaptörleri ile tam uyumluluk desteği sunmasını isteyecek gibi görünüyor. Elbette bu durumun üçüncü parti adaptör üreticilere nasıl bir etkisi olacağını zaman içinde görebileceğiz ancak tahminler bu üreticilerin kötü yönde etkileneceği yönünde.

Google’ın hızlı şarj teknolojisi batarya patlamalarının önüne geçecek

Firma, her cihaza özel şarj adaptörlerinden kurtulmayı sağlayacakken aynı zamanda bataryaların aşırı yüklenerek patlaması gibi kazaların önüne geçilmesini sağlayacak. Akıllı cep telefonu bataryalarının nadiren patlaması ve değişik hızlı şarj teknolojisi çözümlerinin lityum iyon bataryaların limitlerini sonuna kadar zorlaması nedeni ile standart şarj adaptörleri kadar güvenli olmayacağının da altı çiziliyor. Bakalım Google aldığı bu önemli karar ile başarılı işlere imza atabilecek mi ve kullanıcılarını memnun edebilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.