Vücut Sıcaklığını Elektriğe Dönüştürebilen Nano Çip

Bilim kurgu filmlerindekini aratmayan bir sistem ile vücut sıcaklığını elektriğe dönüştürebilen bir nano çip geliştirildi. Vücudunuzda taşıyabileceğiniz küçük sensör ile elektronik cihazlarınızı şarj edebilecek ve bunu vücut ısınız ile yapacaksınız.

spor-ee9

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile elbette büyük teknolojilerin ortaya çıkması da oldukça normal. Özellikle insanlar bilim kurgu filmlerinde karşılaştıkları teknolojileri yaşamak istiyor ve artık bu gerçekten de oluyor. Bunun son örneği ise bahsi geçen nano çip.  Geçtiğimiz hafta CES 2016 fuarında görücüye çıkmış olan yeni bir kablosuz sensör vücudun nem seviyesini ölçerek gerekli bilgileri cep telefonuna gönderirken aynı zamanda çalışması ve işlemleri yapması için ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi de vücut ısısından alıyor.

İnsan vücudu neredeyse her türlü seviyede enerji ve güç kaynağı olarak kullanılabiliyor ve ortam koşulları nasıl olursa olsun sıcaklığını koruyabiliyor. Bu şekilde de potansiyel bir güç kaynağı haline geliyor. İşte bu durumu avantaj haline getiren termoelektrik materyaller de insan vücudunun üretmiş olduğu ısıyı biriktiriyor ve bu ısıyı elektriğe dönüştürüyor. Carolina State Üniversitesi’ndeki araştırmacıların geliştirmiş olduğu bu nanosistemli teknolojinin prototipleri çok daha esnek bir hale getirilerek jeneratör üretimi de başarı ile sonuçlandı.akıllı çip

7 cm2 boyutunda olan bu esnek sensör, her santimetre karesi 40 ila 50 microwatt olacak biçimde enerjiyi depolayabiliyor. Bu durum kullanıcının o anki vücut ısısına göre de değişiklik gösterebiliyor. Şu an için bahsi geçen nano çip normal olarak yüksek oranda şarj imkanını sunmuyor. Ancak özellikle akıllı saatlerde yer alan ve vücut değerlerini ölçebilen sensörler için gereken enerji şu an için prototip ile son derece iyi bir şekilde sağlanabiliyor.

Ancak araştırmacıların asıl amacı bu prototipi geliştirerek hem çok daha uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmak hem de daha fazla kapasite sunmasını sağlamak. Bu şekilde örneğin bir yıl boyunca bu sensör kişinin vücudunda yer alabilir ve gerek duyulduğunda başta akıllı saatler olmak üzere küçük bataryaya sahip olan diğer cihazlara alternatif bir şarj imkanı sağlanabilir. Bu da kullanıcılar için mükemmel bir şarj çözümü anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.