12 Yaşındaki Çocuk, Wikipedia’dan Kendini Avustralya Başbakanı Yaptı

Avustralya’da yaşayan 12 yaşındaki Orley Fenelon isimli çocuk, arkadaşlarına şaka yapmak için Wikipedia’nın sayfasını değiştirerek kendisini Avustralya başbakanı yaptı.

Orley Fenelon

12 yaşındaki Orley Fenelon, arkadaşlarına şaka yapmak isterken tüm dünyada tanınır hale geldi. Avustralya’nın Wikipedia sayfasına girerek daha önce 29 başbakan görmüş ülkeye, 30.başbakan olarak kendi ismini ve fotoğrafını ekledi. Düzenlemeden sonra sayfayı arkadaşlarıyla paylaşan Orley, Wikipedia editörlerinin de kontrol etmemesiyle 2 gün boyunca ülke başbakanı olarak kaldı.

orley fenelon wikipedia

Arkadaşlarının da paylaşımlarıyla kısa süre içinde fenomen olan çocuğun yaptığı şakayı fark edenler, durumu basınla paylaşmış. Olay Huffington Post’a gittikten sonra yapılan şaka milyonlar tarafından öğrenilmiş oldu. Basına gittikten sonra Wikipedia, listeyi düzelterek tekrar eski haline getirdi. 2 günde fenomen olan Orley için ismine özel Wikipedia sayfası bile açılmış.


Durumun büyümesi üzerine Mashable’ın Avustralya ekibiyle röportaj yapan Orley, yaşananları şöyle özetliyor. “Arkadaşlarıma bir şaka yapmak istiyordum ve fikirlerim bitmek üzereydi. Ben de böyle birşeyin komik olabileceğini düşünerek yaptım. Ben ve birkaç arkadaşım sayfayı değiştirdik ancak bu şakanın buraya kadar ilerleyebileceğini tahmin etmiyorduk. Şakayı yaparken saçma bir internet şakası olduğunu düşünüyordum sadece. En fazla birkaç Twitter takipçisi veya birkaç Instagram beğenisi alabileceğimi düşünüyordum, olayın bu kadar büyümesini hiç beklemiyorduk.”

 

1 yorum
  1. Ersin Tat diyor

    Yeni nesil kendisini hissettirmeye başlamış görünüyor 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.