Atlas Okyanusu’na Düşen Göktaşı 13 Bin TNT’ye Eşdeğer!

NASA, Atlas Okyanusu’na Brezilya açıklarında büyük bir göktaşı düştüğünü açıkladı. Atlas Okyanusu’na düşen göktaşı söylenene göre 13 bin TNT patlayıcısına eşdeğer bir enerji açığa çıkarıyor.

goktasi

NASA’nın resmi web sitesinde yer verilmiş olan açıklamada Brezilya açıklarında Atlas Okyanusu’na son derece büyük bir göktaşının düştüğü belirtildi. Atlas Okyanusu’na düşen göktaşı söylenenlere göre 2015 yılının Şubat ayında Rusya’nın Çelyabinsk Oblastı şehrine düşmüş olan göktaşından sonra görülen en büyük ateş topu olduğu ortaya çıktı.

Neyse ki düşen bu büyük göktaşı Brezilya’daki sivil halka direkt olarak bir etki etmedi. Karadan yaklaşık bin kilometre kadar uzağa düşmüş olan bu göktaşının ortaya çıkardığı enerjinin ise 13 bin TNT patlayıcısına eşdeğer olduğu saptandı. Rusya’ya düşmüş olan göktaşına nazaran etkisi çok daha az olsa da (Rusya’daki patlamanın değeri yaklaşık 500 bin ton olarak saptanmıştı) Brezilya açıklarına düşmüş olan göktaşının son yıllarda görülen en ciddi uzay olaylarından bir tanesi olduğu söylendi.

Her yıl Dünya’ya düşen ortalama göktaşı sayısı 30 olarak saptanmış durumda. Bu göktaşlarının çapları 1 ile 20 metre arasında değişiklik gösteriyor ve bu göktaşları atmosferde yandığı sırada ortaya büyük bir enerji çıkarıyor. Ancak ortaya çıkan enerji atmosfer tarafından emiliyor. Dünya’nın büyük bir bölümünün su ile kaplı olması nedeniyle de göktaşları genellikle okyanuslara düşüyor ve böylece ne can kaybı ne de maddi hasar oluşuyor. Aynı şekilde Atlas Okyanusu’na düşen göktaşı da herhangi bir zarar meydana getirmedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.