Google servislerinde şifresiz oturum açma dönemi başlıyor

En çok kullanılan mail servisi Gmail başta olmak üzere Google tüm servislerinde şifre girişi yapmadan giriş yapmayı kullanıma sunacak. Peki şifresiz dönemde girişler nasıl olacak ve güvenlik nasıl sağlanacak?

Yeni özellik, erken erişim programı kapsamında şifresiz girişleri test etmek amacıyla Google tarafından davet edilen Rohit Paul isimli reddit kullanıcısı tarafından ortaya çıktı. Bu yöntemin gelişimini yapan Paul daha sonra görüntüler ve Google’un gönderdiği özetlerle birlikte oturum açma ve kurulum sürecini ayrıntılı olarak anlattığı dökümanı hesabında yayımladı.

Şifre girmek yerine bir uyumlu bir akıllı telefonu Google hesabınızla senkronize etmeniz gerekli. Bilgisayarınızla oturum açmak istediğinizde e-posta adresinizi girmenizin ardından Google, şifre kısmına geçmeden direkt ekrana güvenli bir kod getirerek bun akıllı telefonunuza gönderilen kodla eşleştirmenizi istiyor. Telefonunuzda karşınıza çıkan 3 farklı kodla doğru seçeneği eşleştirdiğinizde oturum açılmasına izin vermiş oluyorsunuz. Ayrıca manuel girişin, şarjın bitmesi veya telefonun kaybolması gibi ihtimaller üzerine kullandırmaya devam edecek.

Şu anda bu yöntemin ne kadar hızlı olacağı muamma olsa da, telefona eşleştirme kodunun gelmesi ve kodların eşleştirmesi manuel şifre girilmesinden daha uzun sürecek. Şifre çeşitliliği fazla olan kullanıcılar için devrim niteliğinde bir yenilik olan bu özellikten sonra hesaplarınızın şifresini hatırlamak zorunda kalmıyorsunuz.

Özelliğin hangi cihazlar için uygulanacağı şuan net değil fakat dökümanı yayınlayan Paul Nexus 6P kullanarak uygulamış. Google tarafından uyumlu cihazlar hakkında açıklanmış net bir liste bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.