BTK 5G Teknolojisi İçin İlk Adımı Attı!

Henüz tam anlamı ile 4.5G teknolojisine alışamamış olsak da BTK hızlı davrandı ve 5G teknolojisi çalışmaları için düğmeye bastı.

5g-teknolojisi

Kısa bir süre içerisinde resmi olarak 4.5G teknolojisi hayatımıza girdi ve mobil cihazlarda kullanılan internet hızı eskisine göre çok daha iyi yerlere geldi. Şu an için sadece 1 aylık olan 4.5G teknolojisi bizler için son derece yeni. Ancak BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu şimdiden sonraki adım olan 5G teknolojisi hususunda çalışmalara başlamış durumda.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde bir araya gelen BTK yöneticileri Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu toplantısı düzenledi.  Toplantıdaki ana gündem maddesi ise 5G teknolojisi ve bu teknolojiye geçiş sürecinde atılması gereken adımlar oldu.

5G hususunda üniversiteler, sektördeki firmalar ve kamunun ortak şekilde çalışması ve gereken alt yapı hususunda Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi gibi oldukça önemli konulara değinilmiş olan toplantı kapsamında sektörden ve aynı zamanda üniversitelerden birçok ismin fikir ve görüşleri de alındı. BTK’nın 5G hususunda bu önemli adımı atmasındaki amaç ise bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmakta olan akıllı cihaz sayısı ve hız ile kapasite talebi.

5G Transmitter

Küresel mobil endüstrisinin son birkaç yıldır 5G teknolojisi konusuna ciddi bir biçimde odaklanmış durumda olduğunu açıklayan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan bu teknoloji hususunda önceliklerinin hızı arttırmaktan ziyade gecikme süresinin düşürülmesi ve aynı zamanda bağlantı sağlamlığına odaklanmak olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi.

Bildiğiniz üzere 4.5G teknolojisi ile en büyük sıkıntılardan biri de bu. Bu teknoloji ülkemizde kullanılmaya başlamış olsa da hala ülke genelinde yer alan baz istasyonlarının çok azı bu teknolojiyi destekliyor. Bu durum da 5G için odaklanılacak olan sorunların 4.5G teknolojisinde yaşanmasına sebep oluyor.

5G ile ilgili tüm çalışma ve projelerin bir nevi temelinin atılacağı 5GTR Forumu’nu düzenlemekte olan BTK, önümüzdeki birkaç sene içerisinde somut adımlar atmayı ve bu yolda son derece iyi işler yapmayı planlıyor. Şu an için 5G teknolojisi hususunda Japonya ve Güney Kore önemli bir yol kat etmiş durumda. BTK da bu iki ülke başta olmak üzere 5G hususunda çalışmalar yapan ülkelerin standartlarını belirleme amacıyla ilk olarak Ar-Ge çalışmalarına önem verme niyetinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.