Chevrolet Türkiye Pazarına Geri Dönecek Mi?

General Motors bünyesinde yer alan en önemli markalardan bir tanesi Chevrolet Türkiye pazarından çekildi. Peki, bu bizim için gerçekten de bir kayıp mı? İşte dünden bugüne Chevrolet!

chevrolet-

Chevrolet geçtiğimiz yıllarda Türkiye de dahil olmak üzere tüm Avrupa pazarından çekilme kararı vermişti. Acaba böylesine önemli bir araba markasının yeni modellerini ülkemizde göremeyecek olmamız bizim için ne kadar büyük bir kayıp?

1911 yılından bu yana ismini sıkça duyduğumuz bu marka 105 yıllık bir tarihçe, gelenek ve birikimi bizlere hatırlatıyor. Otomobi kavramını yalnızca bir araç olmanın dışında düşünen bir kitle için sahip oldukları otomobiller her zaman çok değerlidir. Burada önemli olan nokta sadece satın aldığımız araç değil aynı zamanda bu aracın markasının birikimi ve tarihçesini de satın alıyor olmamız.

aveo

Bu markanın kurucusu olan isim, aynı zamanda otomotiv mühendisliği de yapan Louis Chevrolet kuruluşun ardından da ilk üretilen model C Classic Six. Bunun yanı sıra marka 1918 tarihinde General Motors bünyesine dahil olmayı başarmış.

Ülkemizde bu marka genel olarak bakıldığında Lacetti, Aveo, Trex, Captiva ve Cruze gibi modeller tarafından temsil edilmekteydi. Satış rakamlarına bakacak olursak ülkemizde markanın otomobilleri pek de geride olan modeller sayılmazdı. Özellikle Cruze ve Aveo modelleri otomobil pazarında başı çeken modeller olarak bilinmekteydi.

Markanın satış rakamlarına göz gezdirecek olursak; 2012 senesinin ilk çeyreğinde 34.310 gibi bir rakam ile Avrupa’da en fazla satılmış olan modelin Aveo olduğunu görüyoruz. 2012 yılında ülkemizde satılmış olan Aveo modelleri ise 10.000 gibi bir rakama ulaşmış.

Chevrolet_Cruze

Markanın bir diğer önemli modeli olan Cruze ise aslında büyük eleştirilere maruz kalmıştı ve bu eleştiriler de tüketim noktası yönündeydi. Birçok Cruze kullanıcısı sıralı otogaz sistemlerini otomobillerine adapte ederek bu sorundan kurtulmayı seçmişti.

Tasarım olarak her zaman öne çıkmayı başarmış bir marka olan Chevrolet dikkat çekici otomobil modellerine de sahipti. Standart modellerin yanı sıra Corvette ve Camaro gibi lüks modeller de marka için imza modeller niteliğini taşıyordu.

Markanın Avrupa’dan çekilme kararı, bölgedeki iş şartlarının zorlayıcı olması ve ekonomik kriz riskinin de yüksek olmasına bağlanıyor. Ancak satış rakamlarına bakacak olursak firmanın ne kadar doğru bir hamle yaptığı hakkında yorum getirmek pek de kolay bir iş değil.

chevrolet

Elbette böylesine büyük bir otomobil markasının ülkemizde üretim yapmaması bizler içni bir kayıp. Özellikle Aveo ve Cruz modelleri gibi her sınıf tüketicinin ulaşabileceği modellerin artık satışa sunulmayacak olması içler acısı diyebiliriz. Özellikle markanın yenilenmiş olan dikkat çekici tasarımlarını gördükten sonra bu durum çok daha fazla düşündürüyor.

Bazı söylentilere göre Chevrolet tekrar Türkiye pazarına giriş yapmak içni adım atacak. Ancak elbette bu konuda henüz net bir bilgi mevcut değil. Ancak özellikle otomobil tutkunları için markanın ülkemizde tekrar satışa başlaması sevindirici bir haber olabilir.

Peki siz Chevrolet  hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizden çekilmesi sizi nasıl etkiliyor?

37 Yorumlar
 1. Buğra diyor

  Bana kalırsa dönmez, ekonomik risk taşıyan ve fahiş fiyatlarla vergilenen otomobillerin satıldığı bir ülkede durmak başlı başına bir risk zaten.

 2. Serkan Andic diyor

  opel satıldığına göre GM Avrupa ve Türkiye pazarı için Chevrolet’i tekrar piyasaya sürecek. Çünkü GM avrupa ve Türkiye için markası kalmıyor. Chevrolet’e hoşgeldiniz diyoruz

 3. Muray Oytunç diyor

  Keşke piyasaya girseler fakat ülke olarak bizler önümzü göremezken adamlar nasıl güvenip riske girsinler ki? Bekleyip göreceğiz.

 4. Hkan diyor

  Psa avrupada Renault ile yarışacak sa mutlaka elinde ki bütün kozlari piyasaya sürecektir bu da chovrolet in in Türkiye ve Avrupa pazarına girmesi demektir hayırlı olsun yeni cruz bizim ülkemizde çok satacaktir bunu deneyeceklerdir

 5. Hkan diyor

  Türkiye olarak düşünmemek gerek olayı adamlar avrupa da yoKlar psa piyasa si avrupa ve dolayisi ile Türkiye de bu grupta olacaktır

 6. kemal diyor

  Opel i sattığına göre artık Avrupaya ve bize dönebilir.

 7. Mehmet doğan diyor

  Böyle bir markayı böyle bir aracı tekrardan ülkemizde görmek gerçekten güzel olurdu sınıfında bana göre diğer araçlardan bir gömlek üstün bir araç

 8. Halit sagir diyor

  Ben bir chevrolet cruze kullanicisi olarak tekrar turkiye pszarinda gormek isterim aractan cok memnunum..

 9. Adam grith diyor

  Chevrolet Aveo ve cruze olarak kullanımı rahat donanımlı bir araç tekrardan türkiye pazarında görmek isteriz.

  1. Mustafa diyor

   Merhaba bende 2004 kalos var cok memnunum parçaları bulunsa da biraz pahalı o sebeple Türkiye pazarina dönmesine sevinirim

 10. Kadir Çelik diyor

  Şu sözü verebilirim Türkiye’ye girdiği an 6 yıllık Captivamı satıp sıfırını almak olacak.

 11. ülkü fırat diyor

  2012 den beri AVEO kullanıcısıyım çok memnunum Türkiye pazarından çekilmesine rağmen değiştirmeyi düşünmedim çünkü çok güvenli yol tutuşu çok iyi umarım en kısa sürede tekrar Türkiye piyasasına dönerler araba hak ettiği değerini tekrar almalı

 12. Metin YILMAZ diyor

  2011 model Aveo kullanuyorum ve çok da memnunum bu fiyata bu kalitede araba yok .Türkiyeye dönerse sıfır cruze alacam inşallah

 13. SÜLEYMAN KARAKAYA diyor

  CHEVROLET AVEO 1.3 DİZEL LT kullanıcısıyım. Araçtan 2 adet var evimizde. Yakıt, performans ve donanım açısından fiyatına göre on numara araç. Umarım ÜLKEMİZE tekrar giriş yapar.

 14. Kemal oburoglu diyor

  2012 cruze sahibiyim yeni cruzeyi bekliyorum

 15. Oguz ak diyor

  Gelirse cruz sıfirını kesin alıcam

 16. Ayfer kartal diyor

  Trax gelirse hemen sıfırıyla takasa… Chevrolet inşallah geri gelir… çok memnunum her yönden

 17. banu diyor

  umarım yetkililer bu yazılanları okur ve geri dönerler

  1. Ali diyor

   Chevrolet rezzo kullanıyorum çok memnunum Chevrolet tin tekrar Türkiye piyasasında görmeyi isterim

 18. Hamza diyor

  2014 de aveo aldım hic de pişman olmadım Türkiye ye dönerse yeni aveo yu alıcam

 19. Celal kubat diyor

  2013 cruze 1.6 sport kullanicisiyim.cok saglam ve kaliteye diyecek yok .yeni crz yi bekliyoruz inşallah. Hemen alirim…….

 20. ahmet akgün diyor

  2011 LS PLUS kullanıyorum özlemle 2017 sini bekliyorum

 21. ahmet akgün diyor

  çokmu birşeymi istiyoruz

 22. Ayfer kartal diyor

  Bende çok memnunum Chevrolet aracımdan Chevrolet bekliyorum hemen yenisiyle takas edeceğim Opel gitsin gidecekse Chevrolet çok satan bir marka niye çekildi ki çok anlamsız

 23. Ömer UÇGAN diyor

  2012 sedan wtcc edıtıon kullanıcısıyım ilk sahibiyim ve cok memnunum türkiye pazarına dönüşünü ısrarla bekliyorum. Yetkilerin dikkatine lütfen.

 24. Hülya Eryurek diyor

  Chevrolet markanın satışını tekrar türkiyede görmek istiyoruz cunki cruz model arabami captivayla degistirmek istiyorum şu an tereddutteyim ne yapmalıyım diye…..

 25. ersan şimşek diyor

  yeni aveo muhteşem olmuş. 1.4 tfsi a3 var elimde 125 beygir. yeni aveo ise 1.4 138 beygir tasarımı zaten mükemmel. türkiye ye gelmesi halinde ilk alıcısı ben olacağım

 26. Hüseyin Abbas diyor

  Aveo kullanıyorum memnunum çok inşallah gelirler rekabet olsun inş

 27. kdr diyor

  bi an evvel chevrolet Türkiye piyasası ile anlaşma sağlayıp geri gelmeli diyorum ben az konuşayım siz çok anlayın…

 28. üzeyir kayalar diyor

  2013 den beri captiva kullanıyorum sınıfına göre en az yakanı fiyatı çok uygun lüks bir araçtır 2019 model gelsin ben aracımın yeni modelini alırım .

 29. Ufuk özcan diyor

  2013 model 1.3 D Aveo sahibiyim çok memnunum aracimdan bende cehvrolet Türkiye pazarina girmesini isterim

 30. SİNAL DEDEOĞLU diyor

  2012 Cruze otomatik sahibiyim. Çok memnunum. Daha uzun yıllar kullanmayı düşünüyorum. Gelirse iyi olur çünkü fiyat performans ve konfor olarak rekabetçi araçlar oluor

 31. Fatih diyor

  2 senedir aveo 13. D LTZ kullaniyorum, son derece memnunum, almakta cok gec kalmisim. Umarim en kisa zamanda tekrar dönerde yenisini alırız…

 32. hakan diyor

  2011 aveo 1.4 LT HB kullanan birisi olarak cok iyi bir araç, sıfırı çıkarsa takasa geliriz dolu segmentleri ve görünüsü harika..

 33. Üyes diyor

  Şuan gelecek diyorlar umarım gelir

 34. Ayfer kartal diyor

  Kaç yıl oldu hala trax kullanıyorum hala buraya yazıyorum gelecek hadi inşallah 2023 sonbaharında kesin artık

 35. efe şen diyor

  Umarım bu yaza doğru gelir artık, yeni ötv indirimlerinin desteğiyle Camaro almayı düşünüyorum. Hayırlısı olsun..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.