Mars Kazası Detaylı Olarak Görüntülendi!

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 19 Ekim tarihinde Mars’a indirilmesi planlanan uzay aracı ile inişe saniyeler kala haberleşme aniden kesilmişti. Bugün de kazaya ait yakın çekim görüntülere ulaşıldı. İşte Mars kazası hakkındaki detaylar!

mars-kazasi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 19 Ekim’de Mars gezegenine indirilmesi planlanan Schiaparelli aracı hakkında daha önce de bahsetmiştik. Söz konusu uzay aracı ile bağlantı aniden kesilmiş ve haber alınamamıştı. Sonradan aracın 300 km/saat hız ile Mars’ın yüzeyine çarptığı ortaya çıkmıştı.

Mars kazası fotoğrafları ilk olarak NASA’dan gelmişti

Kazanın olduğuna dair kesin bilgilerin gelmesi ardından NASA, Mars yörüngesinde konumlandırmış olduğu MRO uydusu ile pek detaylı olmayan, uzaktan çekilmiş bir fotoğraf paylaşmıştı. Bugün de NASA uydunun arkasında yer alan yüksek çözünürlüklü kamera ile yeni çektiği fotoğrafları paylaştı.

mars-kazasi

Fotoğrafta uzay aracındaki ısı kalkanı ve paraşütlerin etrafa saçıldığını net bir şekilde görmek mümkün. İlgi çeken bir diğer detay ise geçen hafta çekilmiş olan fotoğraftan bu yana paraşütlerin yer değiştirmiş halde olması. Yetkililer bu durumun Mars gezegeninin sahip olduğu Martian rüzgarlarına dayalı olarak gerçekleştiğini ifade ediyor.

Soruşturma pek uzun sürmeyecek

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars kazası ile ilgili soruşturmanın pek uzun sürmeyeceğini dile getirdi. Kasım ayının sonlarına doğru sonuçlanacak olan soruşturma haricinde EXOMARS görevinin bir diğer parçası olan ve uzay aracını yukarıdan takip etmekle yükümlü olan TraceGas Orbiter uydusunun en az 2022 yılına kadar görevini devam ettireceği söylendi. Bunların yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı, Rusya Uzay Ajansı ile 2020 yılında kalkışı gerçekleşecek olan yeni bir Mars projesi üzerinde çalıştıklarını da vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.