Yasaklı Sitelere Giriş Sağlayan VPN Engellenecek Mi?

Dün geceden bu yana sosyal medyaya erişim kısıtlaması uygulanıyor ancak birçok kullanıcı söz konusu engeli VPN sayesinde aşabiliyor. Ortaya çıkan yeni iddialar ise VPN’lere müdahale edilebileceği yönünde. İşte detaylar!

vpn

Bugün ortaya çıkan bir iddiaya göre bütün cep telefonu operatör firmalarına bir talimat gönderildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gönderilmiş olan bu talimat kapsamında VPN servislerinin kapatılması talep edildi.

VPN yasağı mı gelecek?

Pek çok VPN uygulamasının yasaklanmış olduğu iddia edilirken bu konuya dair Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu oldukça hızlı bir açıklama yaptı ve bu tarz haberlerin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını ifade etti. BTK tarafından yapılmış olan açıklamada Başbakan Binali Yıldırım’ın da sözlerine yer verildi ve bazı zamanlarda güvenlik hususunda internet üzerinde bu tip önlemlere başvurulabileceği söylendi.

Bilindiği üzere gün gece saatlerinde birçok popüler sosyal medya ağına erişim hususunda daraltmaya gidilmiş ve Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları bile kullanılamamıştı. VPN uygulamaları sayesinde bu yasaklar aşılabilirken şu an için pek çok uygulamada herhangi bir sorun yaşanmadığı görülüyor.

VPN’in yasaklanması birçok probleme yol açabilir

Tüm bunların yanı sıra durumun gerçek olması halinde tüm ülkede bazı sorunların yaşanma ihtimali mevcuttu. Yasaklı sitelere giriş sağlayan bu servisler yalnızca bireysel kullanıcılar tarafından değil aynı zamanda noter ve banka gibi kurumlar tarafından da güvenlik amaçlı olarak sıkça tercih ediliyor. Sanal Özel Ağ anlamı taşıyan VPN, internet ağı içerisinde özel bir alan yaratıyor ve bu şekilde kullanıcıya oldukça güvenli bir seyahat sunuyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı söz konusu servislerin tamamen engellenmesi durumunda birçok güvenlik açığı ile karşılaşmak mümkün hale gelebilir. Üstelik ülke ekonomisinde de pek çok problemin yaşanması muhtemel. Ancak BTK tarafından yapılmış olan açıklama bize internet üzerinde VPN’in yasaklandığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.