Sanal Gerçeklik Pazarı 2017’de Nasıl Olacak?

Sanal gerçeklik pazarı oldukça hareketli günler yaşarken zirvedeki isim apaçık belli. Peki, 2017 yılında bu pazarı neler bekliyor? Pazarın kazanan ve kaybedenleri kim olacak? İşte detaylar!

sanal-gerceklik

Sanal gerçeklik pazarı ile ilgili yapılan yeni araştırmalar, 2017 yılı içerisinde neler olacağını dair tahminleri ortaya koyuyor. Söz konusu tahminler, 2017’de Oculus ve Sony’nin sanal gerçeklik başlığında başı çekeceği, bir diğer yandan HTC’nin fiyatı nedeni ile biraz geride kalacağını öngörüyor.

Fiyatları hatırlatacak olursak; 28 Mart’ta piyasaya sürülen Oculus Rift 599 dolar, 5 Nisan’da piyasaya sürülen HTC Vive 799 dolar ve son olarak da 13 Ekim tarihinde çıkan Sony PlayStation VR 399 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

Sanal gerçeklik pazarı dengeleri değişebilir

Sanal gerçeklik başlığı fiyatlarını karşılaştırdığımız takdirde en avantajlı olarak karşımıza çıkan ürün şüphesiz ki Sony PlayStation VR. HTC Vive ise fiyat açısından en pahalı rakibinden 200 dolar daha fazla fiyata sahip. Durum böyle olunca da HTC’nin ciddi anlamda geride kaldığı ifade ediliyor. Elde edilen bilgilere göre HTC Vive, bu yıl firma gelirlerinin yüzde 12’sini kaplamış durumda.

Digitimes’a göre sanal gerçeklik pazarında en fazla satış elde edecek olan cihazın bu yıl 1,5 milyon sevkiyat ile Sony PlayStation VR olması bekleniyor. Bu cihazı 650 bin adet ile Oculus Rift, 450 bin adetle de HTC Vive’ın takip edeceği tahmin ediliyor.

sanal-gerceklik

SuperData’nın Ekim ayı ile ilgili tahminlerinde ise, yılın sonuna kadar Google Daydream View’in 450 bin gibi bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Yine en yüksek satış olarak 2.6 milyon ile Sony PlayStation VR başı çekerken, onu takip eden isimlerin de 2,3 milyon ile Samsung Gear VR, 420 bin adet ile Google Daydream View ve 355 bin adet ile Oculus Rift olacağı tahmin ediliyor.

Sony PlayStation VR her analizde zirvede yer alıyor!

Genel tabloya bakacak olursak; Sony’nin sanal gerçeklik pazarı tahtına sahip olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Firmanın PlayStation VR ile hem 2016 hem de 2017’de liderliğini koruyacağı tahminleri son derece yüksek. Sony’nin bu zamana kadar 45 milyondan fazla PlayStation 4 oyun konsolu satışı yaptığını da belirtelim.

Tüm bunlara ek olarak PlayStation 4 Pro ve PlayStation 4 Slim modellerinin çıkması, gerçekleşen satışları hareketlendirme potansiyeline sahipken kullanıcılar da oyun konsolları için PlayStation VR satın alarak sanal gerçeklik deneyimi yaşamak isteyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.