IBM Yapay Sinir Hücresi Üretmeyi Başardı

IBM araştırmacıları yapay zeka çalışmaları çerçevesinde yapay sinir hücresi üretmeyi başardı. Peki, IBM bu nöronu nerede kullanacak?

yapay-sinir-hucresi

ABD New York merkezli teknoloji firması IBM, önemli ölçüde ve güvenilir malzemeler ile mikroskobik boyutta bir sinir hücresi üretmeyi başardı. IBM’nin Zürih şehrindeki laboratuarı, üretimini gerçekleştirmiş olduğu nöronların sinyal aktarımını simüle ederek organik beyinlerde çalışabilirlik düzeyini ölçmek adına 500 adet de prototip oluşturdu.

Araştırmacılar diğer yapay zeka hücrelerinde olduğu gibi elementlerin gerçek kilometre taşlarına oturabilmesi için daha erken bir aşama içerisinde olduklarını kaydettiler. IBM’in bu büyük başarısını önemli hale getiren olay ise üretilen nöronların birkaç nanometre küçültülmesi durumunda hala düşük enerji ile etkin hale getirilebilmesinden ileri geliyor.

Yapay sinir hücresi nasıl oluşturuluyor?

Organik sinir hücreleri, absorbe enerjiyi belirli miktarlarda alabilmek için sinyaller yardımı ile hareket kabiliyetini sağlıyor. IBM’nin ürettiği yapay sinir hücresi ise Germanyum, Antimon ve Tellerium (GST) elementlerinden oluşan optik diskler yardımı ile meydana getiriliyor. Mevcut GST’ye yeterli ısı verildikten sonra bir kristal iletkene amorf izolatör yardımı ile gelen fiziksel faz değişime uğruyor. Sahte membran, kristal fazın değişikliğe uğraması ardından sinyallerden geçen amorfiye geri dönüyor. Bu şekilde yapay nöronlar da organik nöronların işlevine sahip oluyor.

IBM araştırmacıları söz konusu çalışmaların önümüzdeki süreçte yapılacak araştırmalara öncülük edebileceğini düşünüyor. Ayrıca bilim insanları yapay nöronların paralel işlem tasarımları, karar alma ve işleme, taklit bilgisayarlar oluşturmak ve duyusal bilgi yaklaşımı gibi organik nöronlara ait işlemleri de yerine getirebileceğini ifade ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.