AVG Anti Virüs Programında Büyük Açık

En çok tercih edilen anti virüs programlarından bir tanesi olan AVG’nin, Chrome eklentisi Web TuneUp’ta büyük bir açığın olduğu ortaya çıktı. AVG Anti Virüs programındaki bu açık hackerlar tarafından kullanılabiliyor.

Teknolojinin gelişmiş olması ile birlikte internet üzerinde erişim sağlanabilen noktalar da artış yaşıyor. Elbette bu durum en çok hackerların işine yarıyor. Birçok kullanıcı bilgisayarını anti virüs programları ile korumak istese de ne yazık ki bu programlar bazı hackerların önüne geçemiyor. Özellikle son zamanlarda siber saldırı olaylarının artmış olması da ister istemez kullanıcıları endişelendiriyor. Üstelik maddiyat içeren işlemlerin internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmesi tehlikenin kapılarını da açmaya yetiyor. Bu nedenle özellikle alım, satım ya da banka işlemlerini bilgisayarları üzerinden yapan kullanıcılar kendilerini garanti altına almak istiyor.

Kişiler her ne kadar anti virüs programlarına güveniyor olsa da son günlerde açığa çıkan bazı haberler nedeni ile bu güven de sarsılmaya hazır durumda. Google güvenlik ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, bilgisayarlarda sıkça kullanılan AVG’nin anti virüs programı hackerlara büyük bir platform hazırlıyor. Programın Chrome eklentisi olan Web TuneUp’taki büyük açık nedeni ile koruma işlemi bir işe yaramıyor ve kullanıcılar hacker saldırılarına açık bir hale geliyor.

Programdaki bu büyük açık ilk olarak Google güvenlik ekibinde görev alan Tavis Ormandy tarafından belirlendi. Ekibin diğer üyeleri ise bu durumdan 15 Aralık tarihinde haberdar oldu. Açık fark edildiği andan itibaren güvenlik ekibi bu durum üzerinde çalışma yapmaya başladı ve söz konusu açığın kişilerin internet üzerindeki verilerini erişime açtığı ortaya çıktı. Web TuneUp‘ın Chrome’a zorla yükleme yaptırdığı ve bu yüklemenin de açığa neden olduğunu belirten güvenlik ekibi, kullanıcıların hem kişisel verilerinin hem de geçmişlerinin tehdit altında olduğunu vurguladı. Üstelik bu açık nedeni ile kişilerin mail ve birçok hesap şifresine ulaşılabileceği de açıklamalara eklendi.

Bu açık hususunda AVG hala sessiz. Skandal niteliğindeki bu durum hakkında AVG’nin en kısa zamanda bir açıklama yapması bekleniyor. Elbette bu durum birçok kullanıcının endişe duymasına sebep oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.