MAC Adresi Nedir?

MAC Adresi Nedir?

MAC Adresi (Media Access Control) yani Ortam Erişim Yönetimi, bir bilgisayar ağında bir cihazın ağ donanımını taramak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu adres ağa bağlanabilmekte ve her bir cihazın ağ ara yüzüne üretici tarafından atanmaktadır. Tamamen eşsiz olan MAC adresi bilgileri ROM’da tutulmaktadır ve Ethernet gibi pek çok ağ teknolojisi tarafından kullanılmaktadır.

MAC adresi, ağ donanımının tanımlanmasını sağlamaktadır ve her donanım için de özel bir adresi vardır. Yani aynı MAC adresine sahip olan birden çok ağ cihazı yoktur. 6 oktetten meydana gelen bu adreste ilk 3 oktet donanımı üretmekte olan firmayı işaret ederken kalan oktetler de donanımı işaret etmektedir.

Bu adres yalnızca yerel ağlarda haberleşmeyi sağlamaktadır ve ağın dışına taşınabilecek olan bir adres değildir. Yalnızca aynı ağ üzerinde yer alan bilgisayarların birbirlerini bulmalarını sağlarken aynı ağda iki ağ cihazının birbirleriyle haberleşmesi bu adres ile mümkün hale gelmektedir. MAC adresinin kullanıldığı bazı protokoller ise Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, Token ring, SCSI ve FDDI gibi protokollerdir.

Günümüzde pek çok özel program MAC adresi kullanarak yalnızca lisansı alınmış olan o bilgisayar üzerinde çalışmayı kabul etmektedir. Yani program yalnızca o bilgisayarın MAC adresini kabul edecektir. Aynı program başka bir bilgisayara kurulsa bile program işlev gösteremeyecektir. Bunların yanı sıra ağ yapılarında istenmeyen bilgisayarların işleme girmemesi için yine MAC adresi filtreleme özelliği devreye sokulmakta ve bu şekilde yalnızca istenen bilgisayarlar ağa kabul edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.