Almanya Benzinli Otomobil Kullanımına Yasak Getiriyor!

Otomobil endüstrisinde yeni arayışların hızla devam ettiği bu günlerde benzin çağının sona ermesi adına birçok adım atılıyor. Norveç’ten sonra Almanya da bu yolda önemli bir adım attı ve yaptığı resmi açıklamalarda benzinli otomobil kullanımını yasaklayacağını duyurdu. İşte detaylar!

benzinli-otomobil

Son zamanlarda otomobil endüstrisinde akaryakıt dışındaki arayışlar hızla devam ediyor ve hükümetler düzeyinde de petrol ve petrol ürünlerinin tüm araçlarda kullanımına son verilmesi adına birçok karar alınıyor. Kısaca anlatacak olursak; tüm dünya benzini bir kenara atmanın yollarını arıyor ve bu geçiş süreci çoktan başladı. Elbette bu süreçte daha sağlıklı ve daha mutlu bir dünya hedef alınıyor ancak bu durumun piyasayı nasıl etkileyeceği de kafalarda soru işaretlerinden bir tanesi.

Geçtiğimiz günlerde bu hususta son derece önemli bir adım atmış olan Norveç, benzin ile çalışan otomobillerin kullanımını yasaklama kararı almıştı. Norveç’te hali hazırda otomobillerin % 25’i elektrikli araçlardan oluşuyor ve bu nedenle de alınan karar büyük ses getirdi denemez. Ancak bu yolda Norveç’e katılan Almanya için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Zira dev otomobil markaları ile ünlü olan Almanya’nın benzinli otomobil kullanımını yasaklaması dünya çapında dikkatleri çekmeyi başardı.

benzinli-otomobil

Verilen bilgiler doğrultusunda Alman hükümeti 2030 senesine kadar kullanılan bütün otomobillerin sıfır emisyon değerine sahip olmak zorunda olduğunu açıkladı. Diğer bir deyişler, bu tarihten itibaren emisyon değeri sıfırdan yüksek olan otomobillerin kullanımına kesinlikle izin verilmeyecek. Almanya’nın belirlemiş olduğu emisyon sınırına benzinli otomobiller ile ulaşmak kesinlikle mümkün değil. Bu nedenle de önümüzdeki süreçte VW, Mercedes ve BMW gibi otomobil devlerinin elektrikli otomobil üretimine daha fazla önem vereceğini söylemek mümkün.

Şu anda Almanya’da 30 milyonun üzerinde benzinli otomobil yer alıyor. Bunların yanı sıra 25 bin adet tam elektrikli otomobil ve 130 bin adet de hibrit otomobil ülkede kullanılır durumda. Elbette sayılara bakıldığında bu kararın nasıl değişimlere neden olacağını kestirmek mümkün değil. Ancak sürecin uzun olması bir avantaj olarak sayılabilir. Bakalım bu kadar büyük otomobil firmalarına ev sahipliği yapan Almanya’nın otomobil piyasası alınan bu karar ile nasıl etkilenecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.