2017 BMW 5 Serisi Hakkında Merak Edilen Her Şey!

2017 BMW 5 serisi ile merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda! İşte merakla beklenen seri hakkında tüm detaylar!

bmw-5-serisi

Uzun süren bir bekleyişin ardından BMW 5 serisi sonunda bizlerle. Tasarım anlamında değişikliklerin yanı sıra yeni nesil teknolojileri ile dikkat çekecek olan bu seri artık çok daha dinamik ve lüks. Alman otomobil üreticisi BMW, G30 kasa kodunu vermiş olduğu 2017 BMW 5 serisine, BMW 7 serisinden de hatırlayacağınız birkaç özelliği ekledi. Örnek verecek olursak; BMW’nin simgesi haline gelen ön ızgaralar, aracın aerodinamik ihtiyaçlarına yönelik olarak kapanıp açılabiliyor.

Tasarım açısından baktığımızda aerodinamik konusundaki iyileştirmeler göze çarpıyor olsa da yepyeni BMW 5 serisinde dingil mesafesinde de bir uzama söz konusu. 5 mm uzatılmış olan dingil mesafesi özellikle arka koltuk yolcuları için daha fazla diz mesafesi demek oluyor. Seleflerine göre son derece geniş olan yeni 2017 BMW 5 serisi bu özelliği ile bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Bunların yanı sıra BMW, kullanıcıları için 5 serisinde yeni motor seçeneklerini seçebilme imkanı da sunuyor. Her iki motor seçeneği 8 ileri otomatik şanzımanla sunulacak ancak xDrive seçeneği daha önce de olduğu gibi yine opsiyonel olarak kalacak.

bmw-5-serisi

Yeni 530i modeli, 528 kodlu modelin yerine konulacak. 4 silindir ve 2.0 litre turbo şarjlı olan bu motor 248 beygir gücünde ve 350 Nm tork üretebiliyor. Yeni BMW 530i model, 0’dan 100 km hıza 6.0 saniye içerisinde ulaşırken xDrive modeli de 5.8 saniye gibi son derece kısa bir süre içerisinde ulaşıyor. Yeni olan diğer motor seçeneği de yeni BMW 5 serisinin sahip olduğu en güçlü motorlardan bir tanesi.

540i kodlu yeni modelde 6 silindir ve 3.0 litrelik turbo motor yer alıyor. Söz konus motor 335 beygir gücüne sahipken 450 Mn tork üretebiliyor. Bu modelin 0’dan 100 km hıza ulaşma süresi 4.9 saniye iken xDrive modelindeki süre 4.7 saniye.

F10 kasa kodlu eski modele nazaran daha hafif olan 2017 model BMW 5 serisi, şasi konusunda da ilerleme kaydetmiş. Sürüş dinamiklerini olumlu yönde etkileyecek olan yeni nesil şasinin yanı sıra elektronik sistemler de yeniliklerden nasibini almış. Yeni 2017 BMW 5 serisinin artık anlık olarak değişmesi gereken süspansiyon ayarları gibi düzenlemeleri de daha hızlı bir şekilde yaptığını belirtelim.

bmw-5

Trafik yoğunluk yardımcısı ve şerit takip sistemi ile yeni BMW serisi yarı otonom bir otomobil olma unvanına da erişti. Yeni sistemleri ve yardımcıları sayesinde bu seri sürücüye ihtiyaç duymadan şeridinde seyredebiliyor ve trafikte dur kalkları da otomatik olarak yapabiliyor. Bunların yanı sıra BMW 7 serisinde tanıtılmış olan iDrive 6.0 ile gelecek yeni 5 serisinin multimedya sisteminde de birçok yenilik ve iyileştirme mevcut.

BMW 7 serisinden tanımış olduğumuz temassız kontrol gibi yeni nesil tüm özellikleri bünyesinde barındıran yepyeni BMW 5 serisinin fiyatı hakkında henüz resmi bir açıklama yok. Ancak yeni nesil özelliklere ve tasarım anlamındaki değişikliklere bakacak olursak diğer modellerden biraz daha pahalı olacağını söylemek mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.