Yan Sanayi Tamirli iPhone Cihazlar Tehlikede!

Son iOS 9 güncellemesi ile bazı iPhone kullanıcıları ciddi anlamda sıkıntı çekecek gibi görünüyor. Bu güncelleme nedeni ile yan sanayi tamirli iPhone cihazlar devre dışı hale gelebilir.

ios-9

Apple tarafından sunulmuş olan son iOS 9 güncellemesi bazı kullanıcıların söylediğine göre iPhone’ların devre dışı kalmasına sebebiyet veriyor. Devre dışı kalan bu cihazların ortak noktası ise yan sanayi tamirli olmaları yani Apple2ın sorumluluğunda olmayan tamir işlemlerine tabi tutulmuş olmaları.

Yayınlanan bazı haberlere göre Touch ID barındıran home tuşunu Apple dışındaki bir teknik servise tamir ettiren kullanıcılar son iOS 9 güncellemesi ile telefonlarının devre dışı kaldığını görüyor. İşin kötü yanı ise kullanılmaz hale gelen bu yan sanayi tamirli iPhone cihazlar için Apple herhangi bir onarım ya da değişim hizmeti sunmuyor. Apple’ın orijinal ürün konusundaki hassasiyetinin yıllardır hepimiz farkındayız. Bu durum da aslında garip karşılanamaz.

yan-sanayi-tamir-iphone

Şu anda bu sorunu yaşayan kullanıcıların çoğu iPhone 6’dan itibaren olan modellere sahip. Üstelik olay kesinlikle küçük çaplı değil. Bu olay nedeni ile sıkıntı çeken kullanıcıların sayısı 100 bini aşmış durumda. Zararın da ne kadar büyük olduğunu düşünebilirsiniz.

Yan sanayi tamirli iPhone cihazlar için bu uygulamayı getiren Apple ise kullanıcılarının tepkisini çekmiş durumda. Markanın sitesinde açılmış olan birçok tartışma forumunda kullanıcılar ne kadar zor durumda bırakıldıklarını oldukça sinirli bir şekilde dile getiriyor. Elbette bu duruma en çok sinirlenmiş olanlar telefonlarını taksit seçenekleri ile atın alan kullanıcılar.

Aslına bakılacak olursa bu durum Apple için son derece büyük bir skandal olarak nitelendirilebilir. Zira Apple teknik servisi son derece pahalı bir şekilde hizmet veriyor ve birçok iPhone kullanıcısı da bu servis ücretlerini karşılayamıyor. Bu durumda normal olarak kullanıcılar yan sanayiye yönlenmeyi tercih ediyor ve telefonlarının çok daha ucuza yapılmasını sağlıyor.

iphone-sorun

Ancak son iOS 9 güncellemesi nedeni ile yan sanayi tamirli iPhone cihazlar tamamen devre dışı kalmış durumda. Bu da telefonların tamamen bir çöp olmasına neden oluyor. Zira telefonları hiçbir şekilde kullanmak mümkün değil. Devre dışı kalan telefonların da eski sürüme dönmesi yine mümkün olmadığı için kullanıcılar oldukça çaresiz durumda.

Yeni güncelleme ile gelen bu skandal niteliğindeki olayda Apple da herhangi bir sorumluluk üstlenmiyor. Kullanıcılar da dolayısıyla Apple teknik servislerinden en küçük bir onarım ya da bakım işlemi talep edemiyor. Şu an da Apple cephesinden bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Devre dışı kalan telefonlar için bir çözüm üretilmeyecek gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.