LTE Nedir?

LTE Nedir?

LTE Nedir

Long Term Evolution açılımı olan LTE; kablosuz erişim sitemlerinin geleceği olarak ön görülen yüksek bağlantı biçimidir.  3G ve HSPA teknolojilerinin bir sonraki adımı olan 4G teknolojisini kullanmaktadır.

LTE ve 4.5 G aynı şey mi, sorusuna cevap arayanların sayısı her an artıyor. WiMax ve HSPA+ gibi 4. nesil iletişim teknolojileri ile birlikte 4G olarak anılan LTE, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından 2010 yılında 4G’nin tanımının değiştirilmesi ile bu şekilde anılmaya başlamıştır. LTE’nin 4.5 G olarak değil de 5G olarak isimlendirilmesini öneren bazı uzmanlar da vardı. Kısacası LTE ve 4G aslında aynı şey olmamakla birlikte birbirlerini kapsayan teknolojilerdir ve bu nedenle aynı çatıda anılırlar.

Ülkemizde 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle bu teknolojiye ilk adımı atmıştır. 3G bağlantıda en yüksek hız 16 Mbps olarak görülürken, LTE teknolojisi ile bu rakam 100 Mbps’ye kadar ulaşmayı başarmıştır. Bazı testlerde bu değer 300 Mbps’ye çıktığı belirtilmektedir.  2G ve 3G bağlantılarından farklı olarak IP tabanlı çalışarak, evimizdeki Wi-Fi ağı gibi çalışıyor.

LTE, Ne Kadar Güvenli?

IP tabanlı olduğundan kablolu internetler ne kadar güvenliyse LTE’de o kadar güvenlidir.

LTE, Cihazların Şarjını Hızlı Tüketir Mi?

Bu sistemi 3G’den daha fazla enerji tüketmemekle birlikte bağlantı noktası ayarınız otomatik ise şarj sorunu yaşamanız kaçınılmazdır. Konum değişikliğiyle birlikte, telefonunuz bağlantıyı sabit kılmak için daha fazla enerji harcayıp; hızlı tüketmesine neden olacaktır.

1 yorum
  1. Barış Özcan diyor

    Ulkede halen telefon cekmeyen yerler varken operatorlerin hizlarini ovmesi cok sacma

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.