Mercedes Fabrikaları Robot Yerine İnsan Çalıştıracak!

Otomotiv devleri günümüzde fabrikalarında daha çok robot çalıştırıyor ancak Mercedes fabrikaları değişik bir taktik uygulayarak robotlar yerine insan işçiler çalıştıracak.

mercedes-fabrika

Gelişen teknoloji ile fabrikaların sayısı günden güne artıyor ve üretilen ürünlerin neredeyse tamamı da robotların elinden çıkmaya başladı. Son derece hızlı ve marifetli olan, yorulmak nedir bilmeyen bu robotların üretmiş olduğu ürünler sayesinde büyümeye giden fabrikalar ise mümkün olabildiğince fazla işçisini robotlar ile değiştirme kararı aldı.

Şu ana kadar yaşanan değişim de sürekli olarak işçilerin işten çıkarılması ve onların yerine robotların alınması şeklindeydi. Ancak Alman otomotiv devlerinden bir tanesi olan Mercedes bunun tam tersini uygulama kararı aldı ve değişik bir taktik ile karşımıza çıktı. Yani Mercedes fabrikaları artık robotlar yerine insanları çalıştırmaya karar verdi.

mercedes-benz-

Mercedes’in üretim sorumlusu olan Markus Schaefer tarafından yapılan açıklamaya göre yeni S serisi otomobillerde fazlasıyla detay mevcut ve fabrikada çalıştırılan robotlar bu detaylar için yeterince uygun değil. Bu nedenle de S serisi araçların bu özen gerektiren işlerinde insan işçileri çalıştırma kararı alındı. Ancak yine de firma araçların kaba üretimini robotlara yaptırma kararından hala dönmüş değil.

Mercedes’in S serisine özel olarak insan işçileri tercih etmesinin bir diğer nedeni ise seride yer alan araçlarda fazla kişiselleştirme seçeneğinin mevcut olması. Fazla seçeneğin olması farklı fonksiyonlara sahip olan robotların çalıştırılması anlamına geldiği için firma sadece birkaç yüz araç için yeni robot satın almak istemiyor. Yani bundan sonrasında Mercedes fabrikaları robot işçiler yerine insan işçilere büyük pay verecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.