Sürücüsüz araçlarla test sürüşü yapan Google, 11 kaza geçirdi

Sürücüsüz araçlarla trafik kazalarını minimum seviyeye indirmek isteyen Google, altı yıldır üzerinde çalıştığı araçlar ile toplam 2.7 milyon km yol aldı ve yaptığı kazalarda da insanları suçladı.

Sürücüsüz araç programı lideri Chris Urmson, Medium‘a yaptığı açıklamada manuel ve otonom modda olmak üzere toplam 20’den fazla araçla 2,7 milyon km yol aldıklarını belirtiyor. Bu yapılan sürüşün yaklaşık 1 milyonunun otonom modda gildiğini ve bu süreçte 11 adet küçük çaplı kaza geçirdiklerini not ediyor. Lider Chris Urmson’a göre bu kazaların hiçbiri sürücü araçtan kaynaklanmıyor.

ABD merkezli çalışmalarında ülkedeki kazaların üzücü olduğunu belirterek ülke genelinde her yıl ortalama 33 bin kişiyi trafik kazasında hayatını kaybettiğini söyleyen Urmson; bu kazaların %94’ünün sürücü kaynaklı olduğunu söylüyor. Yapılan sürücüsüz araç projesiyle kazaların minimum seviyeye indirerek, trafiği ve sürüşün daha güvenilir hale gelmesini hedefliyor. Ülkemizde ise 2013 yılında 1 milyondan fazla kaza gerçekleşerek, 3 bin 700 kişi vatandaşımız hayatını kaybetti.

Kazalarda tüm sorumluluğu insanların absürt davranışlarının olduğunu belirterek, insanların araç kullanımı esnasında şerit ihlali yaptıklarını, kitap okuduklarını ve hatta trompet çalana rastladıklarını söylüyor. Bu proje ile tek görevi yola odaklanmak olan ve 360 derece etrafı gözetleyen, hatta iki futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda araç ve insan takibi yapabilen sensörler ile olası tehlikeler minimum seviyeye indirilecek.

Sürücüsüz araçlar bu yapılan 2,7 milyon kilometrelik sürüşte, trafik ışıklarında ve serbest trafikte toplam 7 kez arkadan ve birkaç kez de yandan darbe almış. Kazaların şehir içindeki trafikte olduğunu ve kazaya meyilli bölgeleri raporlayarak olası tehlikeler karşısında iyileştirmeler yapmayı amaçlıyor.

Halen daha haftada 16 bin kilometre otonom sürüşü yapmaya devam eden Google, insanlar trafikte olduğu sürece kazaların engellenemeyeceğini belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.