Tüm Cihazlar İçin Ücretsiz Enerji!

MIT, saydam solar kaplamaların cihazlarda kullanılması ile bu cihazlara enerji sağlayabilecek olan bir projeye imza attı.

Günümüzde teknolojinin ciddi anlamda ilerlemiş olması ile elektronik cihazlarda her geçen gün artış görülüyor ve dolayısıyla cihazların enerji ihtiyacı da artıyor. Elektronik cihazlara enerji üretmek için kullanılan araçlar da tahmin edileceği üzere prizler. Ancak priz kullanımının artması ile de dünyadaki enerji kaynaklarının her geçen gün tükenmesi söz konusu. Bu duruma dur demek için de yenilenebilir enerji kullanma hareketi başlamış durumda. Bu hareketin öncülerinden bir tanesi olan MIT ise yepyeni projesi ile büyük bir umut ışığı doğurdu.

Bundan birkaç ay öncesinde, içerisinden geçen ışığı yakalayarak enerjiye dönüştüren yeni bir camın haberi yayılmıştı. Bu cam, içinden geçen ışığı enerjiye dönüştürme işini yapabilen ilk saydam cam olarak tanınmış ve aynı zamanda tarihe geçmişti. Bu saydam cam, diğer camlar gibi koyu bir renge sahip değildi ve içinden geçen normal ışığı değil de kızılötesi adı verilen ışık türünü enerjiye çevirebiliyordu. Ancak bu saydam camın tek sorunu yalnıza %1 ila %2 oranında enerji dönüşümü yapabilmesiydi. Araştırmacılar bu oranın %5’e kadar çıkabileceğini açıklarken, bu gelişimin seneler sonra meydana gelebileceğini de vurgulamıştı.

Yaptıkları icat, keşif ve deneyler sayesinde isimlerini duyurmuş olan MIT araştırmacıları ise söz konusu olan projeye imza atacaklarına dair bir açıklama yaptı. Araştırmacılar projeyi detaylı bir şekilde açıkladı ve Michigan State University tarafından geliştirilen bu teknolojiyi bir çeşit kaplama ile uyarladıklarını bildirdi. Söz konusu kaplamada, enerji dönüşümü için organik maddeler kullanan araştırmacılar, bu kaplama sayesinde %10 oranında enerji üretilebileceklerini de açıklamalarına ekledi.

Müjdeli haber ise bu teknolojinin her çeşit cihaz ve alette kullanılabilecek olması. Tamamen saydam olan ve yalnızca kaplama ile kullanılabilen bu teknolojinin enerji üretimi ise içinde yer alan yarı iletkenler ile gerçekleşecek. Bu teknolojinin dünyayı kurtarma yolunda atılacak en iyi adımlardan biri olduğu da bariz. Umuyoruz çok yakında tüm kullanıcılar bu teknolojiden yararlanabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.