Dünyanın İlk 8K Yayını Japonya’da Başladı!

Teknololoji ülkesi Japonya, 4K’dan sonraki en iyi görüntü sunan 8K çözünürlüğe sahip yayını şehrin meydanlarında halkıyla paylaştı. Detaylar, haberimizin devamında.8K Test YayınıAşırı hızlı gelişen teknolojinin yeniliklerine son olarak geçtiğimiz yıllarda katılan 8K görüntü teknolojisinin ilk test yayınları Japon NHK kanalı tarafından yapıldı.  Deneme yayınlarını alt yapı yetersiz olduğu için Tokyo ve Osaka’da bulunan meydanlarda halka açık bir şekilde yapan Japonya, sıkı teknoloji takipçileri tarafından da takip altında.

Dün başlatılan yayında NHK kanalının Super – HI-Vısıon olarak adlandırdığı 8K yayını, tüm dünyanında yakından takip ettiği bir konu. Her ne kadar ülkemizde 1080P yayınlarının bile eksik kaldığını düşünürsek dünyanın ne derece ileride takip ettiğini anlamak zor olmuyor.  7680 x 4320 piksel çözünürlüğüne sahip, 4K’dan 4 kat, Full HD’den ise 16 kat daha kaliteli görüntü vaat eden 8K yayın 22.2 kanallı ses desteğine de sahip.

NHK kanalı test yayınlarını 10:00 – 17:00 arasında yaparken, dünyanın ilk 8K yayını yapan kanalı olmayı başarmıştır. 8K  test yayınlarının tüm dünya ile paylaşılması Rio’da başlayacak olan 2018 Olimpiyatları ile olacağı bildirilmiştir. 8K yayınlarının tam anlamıyla 2020 yılında Japonya’da gerçekleşecek olan olimpiyatlarda resmi olarak yayın hayatına başlayacağı ve tüm dünyanın olimpiyatları süper kalitede izleyeceği belirtiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.