Apple Artırılmış Gerçeklik Teknolojisine Odaklandı!

Artırılmış gerçeklik teknolojisini geliştirme uğraşları çerçevesinde Apple tarafından otomobil projesinin rafa kaldırıldığı iddia ediliyor. Peki, söz konusu teknoloji Apple için nasıl bir önem ifade ediyor? İşte detaylar!

artirilmis-gerceklik

KGI Securities analisti olan Ming-Chi Kuo teknoloji devi Apple’ın otomobil projesini neden rafa kaldırdığı konusunda son derece önemli bir rapora imza attı. Peki, Project Titan adı verilen bu proje neden devam ettirilmedi?

Apple artırılmış gerçeklik teknolojisi için yoğun çalışmalar yapıyor!

Analist Kuo’ya göre Apple’ın uzun bir süredir iddia edilen otomobil projesinin durdurulmasının arkasında artırılmış gerçeklik teknolojisine odaklanma isteği yer alıyor. Firmanın otonom sürüş sistemi tabanına sahip bir yazılım geliştirme amacına yönelmiş olduğu ve söz konusu sistemin de artırılmış gerçeklik desteği ile beraber son derece yenilikçi bir kullanıcı deneyimi sunacağı ifade ediliyor.

Makine ve insan ara yüzleri hususunda oldukça büyük başarılara imza attığı bilinen Apple’ın bu alanda da kendini en iyi şekilde kanıtlayacağı tahmin ediliyor. Buna örnek verecek olursak; iPod için tekerlek, Mac için fare, iPhone ve iPad modelleri için de çoklu dokunma çalışmalarını rahatlıkla kanıt olarak gösterebiliriz.

artirilmis-gerceklik

Sanal gerçeklik için de büyük adımlar atılıyor

Firmanın CEO’su Tim Cook’un da Temmuz ayından beri artırılmış gerçeklik teknolojisi hususunda tüyolar veriyor olması ve firmanın bu alana oldukça büyük yatırımlar yapmış olması da bu teknolojiye verilen önemin bir göstergesi olarak algılanabilir. Bunların yanı sıra firmanın hem bu teknoloji hem de sanal gerçeklik teknolojisi için araştırma ekipleri oluşturduğu ve aynı zamanda prototip bir sanal gerçeklik başlığı hazırlamış olduğu da iddialar arasında yer alıyor.

Apple’ın başarılı bir artırılmış gerçeklik teknolojisi geliştirmesi durumunda söz konusu teknolojiyi iPad ve iPhone gibi ürünlerde kullanarak rakiplerinin ciddi anlamda önüne geçmesi mümkün. Ayrıca bu teknoloji sayesinde firma Apple TV ve Apple Watch için de yeni kullanıcı deneyimleri sunabilir ve aynı zamanda otonom sürüş sistemleri gibi yeni iş alanlarına da adım atabilir.

Artırılmış gerçeklik ön planda tutulacak

Apple’ın birçok alanda olduğu gibi artırılmış gerçeklik teknolojisinde de önümüzdeki 1 ya da 2 yıl içerisinde oldukça önemli sonuçlar elde edeceği tahmin ediliyor. Bu pazarın ciddi anlamda yükseliş yaşamasının ise 2018 yılında gerçekleşebileceği ve sanal gerçeklik teknolojisinin yerine geçebileceği ön görülüyor. 2018 yılı için artırılmış ve sanal gerçekliğin toplam olarak 40 ila 50 milyar dolar, 2020 yılında ise 150 milyar dolarlık bir büyüme yaşayacağı Kuo’nun tahminleri arasında yer alıyor. Bakalım ünlü analistin teknoloji devi Apple hakkındaki tahminleri tutacak mı ya da firma bu alanda kullanıcılarını memnun edebilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.