Güneş Sistemi, Dünya’dan 50 Kat Fazla Suya Sahip

Geçtiğimiz günlerde Güneş Sistemi üyelerinden bir tanesi olan Satürn gezegeninin birçok uydusunda su bulunması ile sistemin sahip olduğu tüm suların miktarı astronomlar tarafından hesaplandı. Ortaya çıkan sonuç ise Dünya’nın barındırdığı su miktarına oranlandı ve sistemde 50 kat daha fazla su olduğu ortaya çıktı.

Bugünlerde teknolojinin her anlamda ileri seviyelere ulaşmış olması ile uzay hakkında daha fazla araştırma yapılmaya başlandı. Böylece içinde bulunduğumuz Dünya ve Dünya’nın da içinde bulunduğu Güneş Sistemi hakkında çok daha kesin bilgilere ulaşmak mümkün hale geldi. Birçok anlamda aktif olarak faaliyet gösteren uzay araştırmaları, insanoğlunun bilinçlenmesine ve yaşadığı gezegenin yer aldığı sistemi tanımasına olanak sağladı.

Aktif bir şekilde uzay araştırmalarını sürdüren kuruluşlar arasında yer alan NASA, geride bıraktığımız sene içerisinde Güneş Sistemi hakkında yeni bulgulara ulaşarak bizleri aydınlatmayı başardı. Bu bulgulardan en önemlileri ise kuşkusuz ki Satürn gezegeninin uydusu Enceladus’ta ve Mars gezegeninde su bulunması oldu. Yaptığı gözlem ve araştırmalar sonrasında bu bulgulara ulaşmış olan NASA, bugüne kadar su bulunmuş olan ve bulunan suyun miktarı tahmin edilebilen sistem üyelerinin bulundurduğu su seviyesini hesaplamayı da başararak büyük bir işe imza attı. Tüm bu kriterlere uygunluk gösteren Titan, Enceladus, Callisto, Europa ve Ganymede’de tespit edilmiş olan su miktarının, Dünya’daki su miktarının 50 kat fazlası olduğu ortaya çıktı. Bu oran da en az 21 en fazla ise 50 olarak belirlendi. Mars gezegeninde de su bulunmuş olmasına rağmen, bu gezegendeki su miktarının ne kadar olduğu konusunda astronomlar herhangi bir fikirde bulunamadı.

Dünya’daki kaynaklar tükenmeye yüz tutmuş halde iken Güneş Sistemi’nde bu kadar fazla suyun olması elbette büyük bir umut ışığı haline geldi. Özellikle su miktarının bu kadar fazla olması ile sistemin diğer üyelerinde yaşam bulgularının olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor ve birçok kişi de Dünya’nın dışında hayat olabileceğine inanıyor. Elbette araştırmalar hız kesmeden devam ediyor ve gün geçtikçe uzayın çok daha derinlerine gidiliyor. Yakın zamanda meydana gelecek olan gelişmeler bakalım bizleri şaşırtabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.