Mark Zuckerberg’den Yapay Zeka Projesi

Dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden bir tanesi olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2016 yılı içerisindeki hedefinin kendisine özel fonksiyonlara sahip bir yapay zeka projesi geliştirmek olduğunu dile getirdi. Elbette bu gelişme kısa sürede dikkat çekti.

Genellikle zor hedefleri ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran Mark Zuckerberg, her zaman yaptıkları ile bizleri hayrete düşürmeyi başarmıştır. Geçtiğimiz haftalarda büyük bağışı ile dikkat çekmiş olan Zuckerberg ayrıca Kuzey Çin’de konuşuluyor olan Mandarin diline meraklı olduğunu ve bu dili öğrenmek istediğini söylemişti. Bu kez kendine çok daha zor bir hedef koymuş olan Facebook kurucusu, 2016 yılı için bir yapay zeka üretmek istiyor.

Söz konusu proje, Mark Zuckerberg’e hem ofiste hem de evde yardım edecek. Kendi yapay zekasını geliştirmek isteyen Zuckerberg bu projenin tıpkı Demir Adam (Iron Man) filmindeki Tony Stark’ın yapay zeka asistanı olan Jarvis gibi işlemesini istiyor. Filmde son derece esprili bir şekilde karşımıza çıkmış olan Jarvis Zuckerberg’in dikkatini çekmiş olmalı.

Yapay zeka projesi sayesinde akıllı kapılar, basit ses komutları, sanal gerçeklik ve surat algılama gibi işlevlerin kullanılabilir hale gelmesi planlanıyor. Tüm bu özellikleri geliştirerek evinde kullanmak isteyen Mark Zuckerberg, aynı zamanda ışık, televizyon, müzik ve ısı gibi birçok şeyi de yapay zekayla iletişim kurarak halletmek niyetinde.

Bu projede işin zorlu yanı komut olmadan işlerin gerçekleşebilmesi olacak. Zuckerberg yaptığı açıklamada eşiyle bazı konularda farklı isteklere sahip olduğunu dile getiriyor ve yapay zekanın da odada kimin bulunduğuna bakarak işlev göstermesini istiyor. Elbette bunun zor bir iş olduğundan bahsetmeye gerek yok ancak Zuckerberg’in dileği bu yönde.

Ofis ayarlamalarından bahsedecek olursak; Zuckerberg ofisinde daha çok sanal gerçeklikten yararlanma peşinde. Sanal gerçeklik sayesinde görselleştirme ve hizmet gelişiminin çok daha iyi bir hale geleceğini düşünen Zuckerberg, yine Tony Stark’ın sahip olduğu gibi bir çalışma masası istiyor. Bu hususta Zuckerberg’in Elon Musk’tan yardım alması bekleniyor. Elon Musk yapay zeka olayını bir nevi başararak hafızalarımızda yer edinmişti ve Zuckerberg’in de bu birikimden faydalanmak istemesi son derece normal.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.