Yapay Zeka DeepMind Google’ın Kontrolünü Ele Aldı

Google’ın çeviri servisi artık yapay zekanın kontrolü altında. Yazılım ve yapay zeka uzmanları bile çevirilerin yapay zeka ile nasıl yapılabildiğini çözemiyor. Peki, bu nasıl oldu? İşte detaylar!

yapay-zeka

Google’ın ciddi anlamda yatırım yapmış olduğu yapay zeka servisi DeepMind, beklenenden çok daha hızlı bir şekilde akıllanıyor. Dudak okumayı yalnızca 5000 filmdeki dudak hareketlerini inceleyip kısa bir süre içerisinde çözen DeepMind, şimdi de Google’ın popüler çeviri servisini ele geçirdi.

DeepMind’ın kontrolünde olan Google çeviri servisindeki çeviri kalitesinin hızlı bir şekilde yükselmesi herkes tarafından kolayca fark ediliyor. Her dilde çeviri hususunda son derece önemli bir kalite artışı fark edilirken, Google uzmanları dikkatleri başka bir detaya çekiyor.

Yapay zeka DeepMind sazı eline aldı!

Google yöneticileri, DeepMind’ın şu anda eğitimini almadığı diller arasında da çeviri yapmaya başladığını ifade ediyor. Örnek verecek olursak; DeepMind daha Korece – Japonca arasında çeviri eğitimi almamış olmasına karşın, İngilizce – Japonca ve İngilizce – Korece eğitimi aldığı için Japonca olarak gelen bir ifadeyi önce İngilizce’ye çeviriyor ve İngilizce’den de Korece’ye çevirerek hizmet sağlıyor.

yapay-zeka

Bu tür alternatif çözümlerde çeviri kalitesi yapay zekanın doğrudan eğitim aldığı çevirilere göre daha düşük kalıyor olsa da yine de yapay zekanın bu soruna güzel bir çözüm getirdiğini söylememiz mümkün. Bunların yanı sıra Google yöneticileri interneti sürekli olarak tarayarak kendini eğiten ve geliştirmeye devam eden yapay zeka DeepMind’in gittikçe artan çeviri kalitesinin detayları hususunda kendilerinin de cevapsız olduğunu dile getiriyor.

Yapay zekalar dünyayı ele geçirebilir mi?

DeepMind’ın bunu nasıl başardığını anlayamadıklarını itiraf eden hizmetin mühendisleri ve yöneticileri tamamen şaşkın durumdalar. Ayrıca tamamen kontrolden çıkmış olan yapay zekanın dünyayı ele geçirdiği hikayelerin anlatıldığı Terminatör ya da Matrix gibi bilim kurgu filmlerinin akıllara gelmesine de neden oluyorlar.

Elon Musk ve Stephen Hawkings gibi aydınlar ise çok uzun zamandır kontrolden çıkarak kendi kendine öğrenmeye başlayacak olan yapay zekaların bir gün kesinlikle insanlığı düşman olarak görmeye başlayacağını ve bu nedenle de insanoğluğunun sonunu getireceğini savunarak, yapay zeka çalışmalarının kontrol altına alınması gerektiğini savunuyor. Yapay zekalar gerçekten de dünyayı ele geçirebilir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.