POP3 Nedir?

 

POP3 Nedir?POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protocol 3), Türkçe’de postane protokolü olarak da bilinmektedir. POP3 bir e-posta iletişim protokolüdür ve OSI referans modelinin uygulama katmanında çalışmaktadır. Söz konusu bu protokol, yerel e-posta alıcılarının uzak sunucudan e-postalarını indirmesi için kullanılmakta ve işlemler de TCP/IP bağlantısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. IMAP (Internet Message Access Protocol) ve POP günümüzde en fazla kullanılan e-posta protokolü olarak bilinmektedir. IMAP Türkçe’de İnternet İleti Erişim Protokolü olarak adlandırılmaktadır.

Bütün güncel e-posta alıcıları ve sunucuları her iki protokolü de desteklemektedir. POP protokolü birkaç versiyon şeklinde geliştirilmiştir ve şu anda standart olarak 3. versiyonu kullanılmaktadır. Bu nedenle protokolün adı POP3 olarak adlandırılmaktadır.

POP protokolü posta kutularına erişim sırasında basit indirme ve silme imkanları sunmaktadır. Birçok POP alıcısının postaları indirdikten sonra tüm bu verileri sunucuda bırakma seçeneği vardır. Ancak genellikle POP kullanan e-posta alıcıları işlemleri şu şekilde gerçekleştirir: sunucuya bağlanarak tüm mesajları alır, alınan mesajları kullanıcının cihazında yeni mesaj şeklinde saklar ve sunucudan silerek bağlantıyı keser. Diğer protokoller ise (özellikle IMAP) daha fazla ve daha karmaşık işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Birçok e-posta alıcısı POP’u desteklerken aynı zamanda mesajları almak için de IMAP’i desteklemektedir.

Bir POP3 sunucusu 110 portunu dinleyip kullanmaktadır. POP3 için gerçekleştirilen şifreli işlemlerde protokol bağlantısı kabul edildikten sonra eğer destekleniyorsa POP3S ya da STLS komutu kullanılmaktadır. Bu noktada sunucuya TLS (Transport Layer Security) yani Taşıma Katmanı Güvenliği ya da SSL (Secure Sockets Layer) yani Güvenli Soket Katmanı kullanılmakta ve TCP’nin 995. Portu üzerinden bağlanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.