GoPro İçin Kötü Geçen 2015 Yılının Ardından!

Geçtiğimiz yıl ülkemizde de popülerliği artan aksiyon kamerası üreticisi GoPro için 2015 yılı kötü geçti. Beklediği hisse değerlerine ulaşamayan firmada, işten çıkarmalar gündemde.

goproAksiyon kamerası alanında uzun süredir popüler olan GoPro; doğa sporları, su sporları ve uçmayı seven kullanıcılarına hitap ediyor. Her şekilde ve her ortamda profesyonel fotoğraf ve video çekimleri yapmaya olanak sağlayan bu cihaz ciddi satış rakamları yakalamış. Ülkemizde de bu alanda yeni bir sektör yaratmaya neden  oldu.

GoPro, satışlarında 2015 yılından beklediği rakamı yakalayamadı. Öyle ki 2015’in dördüncü çeyreğinde 511 milyon dolar satış hedefi belirleyen şirketin, gerçekleşen satış rakamı 435 milyon olarak son buldu. Şirketin yıllık satış hedefi ise 2 milyar doların üzerinde olması bekleniyorken, bu rakam hedefin çok altında kalarak 1.6 milyar dolarda kaldı.

Satış rakamlarının açıklanmasından sonra hisse senedi yatırımcıları arasında oluşan panikle beraber şirketin hisse değerleri %25’e yakın oranında düşüş gösterdi. Kaybedilen bu düşüşten sonra şirket yetkilileri kötü gidişatı göstererek çalışanlarının %7’sini işten çıkarmak zorunda olduklarını açıkladı.

Böylesine satış rakamlarının düşmesinin altındaki temel neden ise aksiyon kamerası piyasasında artan ucuz rakipler yer alıyor. Öyle ki diğer rakiplerine göre oldukça yüksek fiyata satılan GoPro kameralar, aynı işlevi düşük kalitede sunan rakiplerini yenemedi. Fiyatlarında da indirim yapmaması, alternatiflerinin satışlarını artırdı. Çin malları aksiyon kameraları ile kısa ömürlü kameraları tercih eden kullanıcılar, günü birlik tatillerinde yeterli olduğunu düşünüyor.

GoPro satışlarının azalmasındaki bir diğer neden ise Drone’lar. Öyle ki profesyoneller tarafından tercih edilse de amatör kullanıcıların kendinden kameralı drone tercih ettikleri görülüyor. ABD’de yılbaşından önceki bir kaç ayda sadece 400 binden fazla drone satışı gerçekleşti. Drone sahipleri kamera ve drone arasında karmaşık bağlantılar ile uğraşmamak için daha basit olan hazır kameralı dronler tercih ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.