Facebook, Sahte Haberlerle Mücadele İçin Yeni Araçlar Test Ediyor

Facebook, Sahte Haberlerle Mücadele İçin Yeni Araçlar Test EdiyorFacebook şu anda konuya aşina bir kaynağa göre sayfa yöneticilerinin özellikle resmi, başlığı ve açıklama paylaşılan bağlantılar üzerinde düzenlemesini engelleyecek yeni bir özellik test ediyor. Bu düzenleme özellikleri, işletmeler, medya organları ve gazetecilere hedef kitlenin ilgisini çeken makaleleri düzenlemenize olanak tanır. Çoğu durumda clickbait olarak da bilinir.

Özellik, Facebook’un raporlama ve işaretleme süreci geçen ay sefil bir şekilde başarısız olduktan sonra sahte haberler ve “alternatif gerçekler” ile mücadele için bir başka girişim daha  görünüyor. Bazı kullanıcılar, itiraz edilen haber makalelerinin aslında gerçek ve videoların medya tarafından susturulmaması için daha fazla paylaşılması gerekiyordu. Bu da nihayetinde tahta üzerinde hayal kırıklığına yol açtı.

Ancak, bu yeni taktik Facebook tarafından sağlam bir karşı yumruk gibi görünüyor. Güvenilir kaynaklar, içeriğinin herhangi bir şekilde şekil veya biçim değiştirilmeyeceğini bilmeden barışçıl yollarla uyku çekebilecek, bu sayede daha az yetki ve güvenilirlik olacak.

Facebook ve gerçek gazetecilik için bir galibiyet! Ancak etkinlik sadece zamanla anlatılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.