Opera, GameMaker Studio Geliştiricisi YoYo Games’i Satın Aldı!

Opera, 2D oyun motorunun üreticisi YoYo Games’i 10 milyon dolar (yaklaşık 8,2 milyon avro) karşılığında satın aldı. Ayrıca Opera Oyun bölümünü de başlattı.

Web tarayıcı uygulaması olan Opera, yaptığı girişimler ile oyun sektöründe ciddi atılımlar yapıyor. Aralık 2019’da yayına aldığı Opera Gaming Browser sonrasında yeniden oyun alanında ciddi yatırıma imza attı.

2015 yılında İskoçya’da temeli atılan YoYo Games, oyun dünyasına renk katacak bir uygulama olan GameMaker Studio’yu kullanıma sunmuş ve ciddi ilerleme kaydetti.

GameMaker Studio, özellikle 2 boyutlu oyunlar için bağımsız geliştiricilere sunulan popüler bir araç. Araç, geliştiricilerin tek bir kod tabanından daha fazla platform için oyunları kolayca oluşturmasına olanak tanıyor. GameMaker Studio kullanılarak Risk of Rain, Undertale ve Hyper Light Drifter gibi bazı beğenilen oyunların geliştirildiğini de not olarak düşelim.

Opera GX, YoYo Games ve GameMaker, oyun, oyun geliştirme ve tarayıcı deneyiminde yeniliklere odaklanarak Opera Gaming altında birleşecek. Kolondra, “Opera GX’i daha da büyütmeyi ve daha geniş bir ekosistemin parçası olarak GameMaker’ın büyümesini desteklemeyi, onu acemi kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmeyi ve onu ticari stüdyolar tarafından kullanılan dünyanın önde gelen 2D oyun motoru haline getirmeyi dört gözle bekliyoruz” diye devam ediyor Kolondra.

Opera Gaming ile Opera GX ve YoYo Games bir araya getirilerek, şirketin oyun alanındaki geliştirmeleri buradan devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.