iOS Uygulama Geliştirme Merkezleri Avrupa’da Açılacak

Apple, öğrencilerin kendilerini uygulama geliştirme alanında hem eğitim hem de beceri açısından kendilerini geliştirmesi amacı ile Avrupa’da iOS Uygulama Geliştirme Merkezleri açmaya başlayacak. İlk durak ise İtalya olacak.

apple_cd88c

Adı henüz açıklanmamış olan bir iş ortağı ile beraber Napoli şehrinde bu merkezlerden ilkinin kuracağını duyuran Apple binlerce öğrencinin bu anlamda eğitim almasını sağlayacak ve böylece öğrenciler kendilerini ciddi anlamda gerçekleştirebilecek. Bu konu hakkında da bir açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, İtalya’da bulunan yeni nesil geliştiricilerin ihtiyaç duyuyor olduğu becerileri kazanmalarına yardımcı oldukları için kendilerini oldukça mutlu hissettiklerini açıkladı.

Apple firmasının Avrupa’da hali hazırda oluşturduğu 1.4 milyonluk istihdamın ardındaki en büyük gücün Apple Store olduğunu söyleyen Tim Cook, bu oranın 1.2 milyonunu geliştiricilerin oluşturduğunu ve açmayı planladıkları merkezin de bu anlamda son derece önemli bir yere sahip olacağını vurguladı.

iphone-uygulama-gelistirme-59ff

İtalya’da App Store ile bağlantılı olan 75 bin civarında iş sahası bulunuyor. Ayrıca geliştirici topluluğu da bölgede oldukça aktif durumda. Örneğin İtalya’nın Modena şehrinde kurulmuş olan IK Multimedya ilk uygulamasını 2009 senesinde piyasaya sunmuştu ve uygulama günümüze dek 25 milyondan fazla indirildi. Yine ilk olarak 2003 senesinde geliştirilmiş ve App Store’un yanı sıra Google Play mağazasında da hizmete sunulmuş olan Musement şu anda toplam 7 dilde 50’den fazla ülkede kullanılıyor. Bu uygulama tur ve seyahat rezervasyonları ile ilgili işlemleri kolaylaştıran bir uygulama olarak biliniyor.

Bu örnekleri gördükten sonra Apple’ın Avrupa’ya açılma düşüncesi elbette daha fazla anlam kazanıyor. ABD ve Çin’de aktif şekilde rol oynayan Apple, Avrupa’ya da sağlam bir giriş yapma hazırlığında. Bu hazırlığın ilk adımı ise İtalya’da açacağı iOS Uygulama Geliştirme Merkezi olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.