4.5G Hazırlıkları Tamamlanıyor

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler modern dünyaya ayak uydurabilmek adına hız kesmeden devam ediyor. Mobil teknoloji alanındaki bağlantı çalışmalarında da bu durum kendini 4.5G hazırlıkları ile ortaya çıkarıyor. Sürekli yenileşme ve gelişme içinde bulunduğumuz bu dünyada 3G mobil bağlantısına veda edip, 4.5G devrine geçiş yapılmaya hazırlanıyor.
4.5G nisanda geliyor
Tüm operatörlerin reklamlarından da anlaşılacağı üzere birkaç ay içerisinde kullanılan mobil internet bağlantıları 3G’ye göre değil, 4.5G’ye ayarlanacak. 4.5G’nin kullanıcılarına sunduğu birçok yenilik ve fayda, her gün saatlerin harcandığı internet için son derece işe yarayacak ve bu keyfi daha da katlayacak. 4.5G’nin avantajları arasında birçok konu bulunmakta. Meslek hayatında yoğun bir mail, paylaşım trafiği olan kişiler, büyük boyutlu dosyaları çok hızlı bir şekilde iletebilecek. Zaman kavramında büyük bir fark yaratacak olan 4.5G bağlantısı ile 250 MB’lık bir video sadece 40 saniyede yüklenebilirken, 2GB’lık bir video ise sadece 54 saniyede indirilebilecek.

3G bağlantı hızı ile karşılaştırıldığında yaklaşık 15 kat fazla bir hız söz konusu olurken, bir an önce kullanıma başlanması sabırsızlıkla beklenmekte. Son yıllarda sıklıkla söz edilen HD yani yüksek kalite film ve televizyon izleme keyfi, cep telefonlarından 4.5 G sayesinde de mümkün olacak. İstenilen her an, her yerde telefon ile canlı televizyon izleme keyfi de, film keyfi de kesintisiz olarak sürülebilecek. Oyun tutkunları da telefonlarındaki 4.5G sayesinde yüksek çözünürlükteki oyunlara artık daha hızlı bağlanabilecek ve daha gerçekçi oyun deneyimi yaşayacak.
4.5G teknolojisi
Bu kadar merakla beklenmesine rağmen, ne yazık ki 4.5G uyumlu telefonlar kategorisine her model dahil olamayacak. Bu nedenle operatörler, 4.5G’den faydalanmak isteyen akıllı telefon kullanıcılarına kontrollerini yaptırmalarını ve gerekirse uyumlu cihaz kampanyalarından faydalanmalarını öneriyor. Akıllı telefon kullanıcıları kullandıkları operatörlerinden mesaj yolu ile telefonlarının uyumlu olup olmadığını kolayca öğrenebiliyor. Avea, Vodafone ve Turkcell gibi ülkemizin önde gelen operatörleri son sürat 4.5G hazırlıkları konusunda birçok çalışma ve kampanya yürüterek kullanıcılarına en iyi servis sağlayıcısı olmak için çalışıyor. Günümüzdeki mobil hızın 4.5G sayesinde daha da artacağı ve Nisan’da kullanıma başlanacağı biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.