10BASE-2 Nedir?

10BASE-2 Nedir?

10BASE-2, Yerel Alan Ağı (LAN) için Ethernet ( IEEE 802.3 ) standardının çeşitli uyarlamalarından biridir. 10Base-2 standardı (Thinnet olarak da bilinir) maksimum uzunluğu 185 metre olan 50 ohm koaksiyel kabloyu (RG-58 A / U) kullanır. Bu kablo 10Base-5 standardından daha incedir ve daha esnektir. RG-58 A / U kablosu hem daha ucuz, hem de daha kolay yerleştirilebilir.

Uzun mesafelerde, tekrarlayıcılar kullanarak iki veya daha fazla segment bağlanmalıdır. Tamamen, üç tekrarlayıcıya bağlı istasyonlar varsa, dört tekrarlayıcı kullanarak toplam beş segment bağlanabilir. Buna 5-4-3 kuralı denir. 10Base-2 sistemindeki kablolar BNC konektörleriyle bağlanır. Bir 10Base2 segmentinin, ona bağlanmış en fazla 30 istasyon bulunmalıdır. Bu istasyonlar arasındaki minimum mesafe 0,5 metre olmalıdır. Bir bilgisayardaki Ağ Arayüz Kartı (NIC) , bitişik bilgisayarlara iki kablo takabileceğiniz bir T-konektör gerektirir. Kullanılmayan herhangi bir bağlantıda 50 ohm’luk bir sonlandırıcı bulunmalıdır.

10Base-2 sistemi 10 Mbps’de çalışır ve baz bant aktarım yöntemleri kullanır.

 

10Base-2 şebekeleri iki nedenden ötürü uygulanmıyor:

1- Hızları 10 Mbps ile sınırlı olduğu için, ağlar günümüzün bant genişliği bakımından yetersiz kalıyor ve internete bağlanmada kötü performans gösterir.

2- 10Base2 şebekelerinin tek bir arıza noktası var; istasyonları bağlamak için kullanılan uzun, doğrusal otobüs kablosu. Tek bir kopukluk veya gevşek bağlantı, tüm ağı indirir ve sorunu belirlemek için her kablo segmenti ve istasyon bağlantısı kontrol edilmelidir. Düşük bant genişliği gereksinimlerine sahip küçük bir LAN için bir ofisi kabloluyorsanız bunun yerine 10Base-T kullanın. Orta ve yüksek bant genişliği gereksinimleri için bunun yerine Hızlı Ethernet’i deneyin.

10BASE-2’ye ek olarak, 10 megabit Ethernet şu ortam türleriyle de uygulanabilir:

  • 10BASE-5 (maksimum segment uzunluğu 500 metrelik Thickwire koaksiyel kablo)
  • 10BASE-F ( fiber optik kablo)
  • 10BASE-T (normal telefon bükülmüş çift tel)
  • 10BASE-36 (maksimum segment uzunluğu 3.600 metre olan geniş bant çok kanallı koaksiyel kablo)

Unutmayın!

10Base-2 veri yolunun iki ucu uygun şekilde sonlandırılmalıdır. Eğer doğru yapılmazsa, sinyaller sıçrar ve ağ iletişimleri imkansız olur… Bu atama, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE)  kısa tanımlayıcıdır. Medya türü tanımlamasındaki “10”, 10 Mbps iletim hızını ifade eder. “BASE”, yalnızca Ethernet sinyalleri ortamda (veya 10BASE-36 ile tek bir kanalda) taşınan baz bant sinyalizasyonunu belirtir. “T” bükülmüş çifti temsil eder; “F” fiber optik kabloyu temsil eder; Ve “2”, “5” ve “36” koaksiyel kablo segment uzunluğunu ifade eder (185 metre uzunluğu 200 için “2” ye yuvarlanır).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.