Bandwidth Nedir?

Bandwidth Nedir?Bandwidth Nedir?

Bandwidth (Bant Genişliği), bir haberleşme kanalının ya da iletim ortamının kapasitesini ifade etmek amacı ile kullanılmaktadır. Başka bir deyişle bir kanal üzerinde taşınabilecek olan en fazla frekansa sahip sinyal bu kanalın bant genişliği yani bandwidth olarak adlandırılmaktadır. Bant genişliği ne kadar büyükse, belirli bir süre içerisinde aktarılabilecek olan verinin hacmi de o kadar büyük olacaktır.

Bilgisayar bilimlerinde bant genişliği (Bandwidth) ya da dijital bant genişliği kullanılan ve kullanılabilen veri iletişim kaynakları üzerindeki veri oranının bit/saniye cinsinden ölçülmesi anlamına gelmektedir. Haberleşme kanalının kapasitesi eğer analog sinyal kullanılıyorsa Hertz (Hz), eğer sayısal sinyal kullanılıyorsa BPS (Bit Per Second) ile ifade edilmektedir.

Bunların yanı sıra veri aktarımı, kablosuz haberleşme ve dijital haberleşme, elektronik ve benzeri kitaplarında bant genişliği (bandwidth) analog sinyalin Hertz cinsinden ölçümü olarak da ifade edilmektedir. Bazı bilgisayar uzmanları oluşabilecek karışıklıkları önlemek adına bit/saniye deki veri genişliği yerine kanal kapasitesi, bitrate ve debi gibi daha yüzeysel terimler seçmektedir.

Bant genişliği, temelde salt teknik bir konu olarak ele alınmamaktadır. Bant genişliği iletişim alt yapısının niteliğini belirlemekte ve dolayısıyla da politik ve ekonomik anlamda önem taşımaktadır. İnternetin yaygınlaşması ile küçük çaplı devlet yayıncılarının problemlerinden biri haline gelmektedir.

Web Siteler İçin Bandwidth Önemi

Günümüzde e-ticaret sektöründe önemli bir yere sahip olan bant genişliği transfer limiti olarak da bilinmektedir. Web siteler için uygun ya da yeterli aylık transfer değerini yani bant genişliğini belirlerken, sitenin mevcut ya da potansiyel ziyaretçi trafiğinin, resim, ses, video içeriğinin bulunup bulunmadığının ve sayfanın büyüklüğünün göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Örneğin bir web site aylık transfer limitini ilk iki gün içinde doldurmuşsa kalan 28 gün boyunca hizmet veremez. Böyle sorunlar ile karşılaşmamak adına web sitenin aylık bant genişliği ihtiyacının en doğru şekilde saptanması oldukça önemlidir. Eğer aylık limit yeterli değilse ek limit satın alınabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.