SFP Nedir?

SFP Nedir?SFP Nedir?

SFP (Small Form Pluggable), SDH ve Ethernet anahtar gibi optik ağa erişim sistemlerinde kullanılmakta olan cihazlarda genel olarak fiber optik bağlantı için genişleme yuvalarına verilen addır. SFP modülleri protokol bağımsızdır ve Ethernet ya da Soneti fiber alt yapısında kullanılabilmektedir. Bu modüller genelde 2.5 Gbps ya da 155 Mbps hızına kadar çalışmak üzere tasarlanmış olan ara yüzlere sahiptir. 155 Mbps’e kadar çalışan modeller 100 Base-FX Ethernet ile STM1 Sonet ara  yüzü olarak kullanılmaktadır. 622/2500 olan modüller ise STM4/16 Sonet ve 1 Gbps Ethernet gibi ara yüzler için kullanılabilmektedir.

SFP yuvalarına farklı standartlarda bakır ya da fiber optik modüller takılabilmektedir. Bu şekilde tek bir anahtar sayesinde farklı fiber optik ya da elektriksel portları olan bir cihaz elde etmek mümkündür. Sabit portlu cihazlarda her farklı ara yüz için ayrı bir aktif cihaz olması gerekmektedir. Ancak SFP kullanılması durumunda çok daha ekonomik olan SFP modellerinin farklı modelleri seçilmesi şartı ile aynı cihaz birçok farklı uygulamada kullanılabilmektedir.

SFP modülleri genel olarak üç farklı model olarak incelenmektedir:

Multimode

Multimode, fiber optik kablolar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış olan ürünlere verilen isimdir. Mesafeler kullanılmakta olan fiber optik kablo türüne bağımlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel olarak 50/125 µm fiber optik kabloda ulaşılabilen mesafeler 62.5/125 µm kabloya göre çok daha fazladır. Ayrıca 100 Mbps ara yüzler 2 km’ye kadar ve 1000 Mbps ara yüzler de 270-550 metrelik mesafelere kadar çalışabilmektedir.

Single mode one pair

Single mode directional SFP modelleri haberleşme için bir çift fiber optik kablo kullanmaktadır. Kablolardan bir tanesi alış, diğer de gönderme için kullanılmaktadır. Single mode SFP modellerinde 1310 nm ve 1550 nm olmak üzere iki adet farklı taşıyıcı dalga boyu kullanılmaktadır. 1310 nm lazerler 10 ila 20 km’ye kadar olan mesafelerde kullanılabilirken 1550 nm lazerler ile 300 km’ye kadar iletişim mümkün olabilmektedir. Bu SFP modelleri seçilirken her iki kısımdaki SFP modülün aynı dalga boyunda çalışması gerekmektedir.

Single mode bidirectional

Bu SFP modülleri haberleşmek için yalnızca tek kıl fiber kullanmaktadır. İletişimde alma ve gönderme için farklı dalga boyu kullanılmaktadır. Aslında bu mantık olarak telsiz sistemlerine benzemektedir. Bir telsiz alma için 5.2 ve gönderme için de 5.3 GHz frekansını kullanırsa aynı zamanda hem alma hem de gönderme yapabilmektedir. Bunun gibi bidirectional SFP modüller de farklı dalga boylarında alma ve gönderme yapabildiği için aynı zamanda alma ve gönderme yapabilmektedir.

Bu SFP modülleri seçilirken karşılıklı şekilde kullanılan SFP’lerin ters simetrik şedikle seçilmesi gerekmektedir. Yani alma ve gönderme frekansları tam tersi olmalıdır. Özellikle GPON sistemleri ve diğer kullanıcıya yönelik fiber telekom servisleri de bidirectonal ara yüz kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.