Intel RealSense Nedir?

Intel RealSense Teknolojisi

RealSense, Intel tarafından geliştirilen makinelere ve cihazlara derinlik algılama yeteneği sağlamak amacıyla tasarlanmış bir derinlik ve izleme teknolojisidir. Robotlar, Otonom dronlar, AR / VR, akıllı ev cihazlarında ve birçok teknolojik yeniliklerde kullanılabiliyor.

Üzerinde barındırdığı birden fazla kamera ile 3 boyutlu alan taraması, derinliği algılama ve hedef ürünle arasında mesafe ölçme gibi fonksiyonların bir algoritma sayesinde toplanarak hedeflenen sonuca ulaşmasını sağlıyor.

RealSense, üçüncü taraf yazılım geliştiricileri, sistem entegratörleri, ODM’ler ve OEM’ler için destek kameralarını basitleştiren açık kaynaklı, çapraz platform SDK ile destekleniyor.

Intel RealSense Nasıl Çalışıyor?

Intel RealSense teknolojisi, 1080p HD kamera, kızılötesi kamera ve kızılötesi lazer projektör olmak üzere üç kameranın tek bir kamera gibi işlenmesidir. Birbiriyle uyumlu şekilde çalışan bu kamera, insan gözünün fonksiyonları gibi görüyor. Görünen objenin veya canlının algılanarak yorumlanması olarak açıklanabilir.

Intel RealSense LiDAR L515’in tanıtım videosunu izleyerek teknoloji hakkında kafanızda daha net canlandırabilirsiniz.

Bu Teknoloji Nerelerde Kullanılabilir?

Intel RealSense teknolojisi, insan gücünden vazgeçilmeye çalışılacağı her alanda kullanılabilecek. En basit örnekle yukarıdaki videoda da gördüğünüz üzere bir depoda ilgili ürünü hafızasındaki veriler sayesinde doğrudan bulabilir, ürünün boyutunu ölçüp buna uygulanacak aksiyonu sorunsuz şekilde yerine getirebilir. Yani bir insandan daha fazla iş gücü sağlar, daha az maliyet gerektirir.

Yine de merak ederseniz birkaç sektörü sıralayalım: Lojistik, Ambalaj, Robot, Oyun Konsolları, 3D Tarama, Mesafe Ölçme gibi temel konular olmak üzere her alanda kullanılabilir.

Sizce robotik teknoloji insan gücünün yerini alabilir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.