TrueType Nedir?

Okan Keskin

14.10.2017 Nedir?

TrueType,  piksel temelli belirli ölçülerde sunulan fontların kısıtlamasını kaldırarak, ölçeklenebilir font eksikliğini gidermek amacıyla Apple tarafından geliştirilmiş bir yazı tipidir. TrueType’dan önce fontlar, belirli ölçeklerde hazırlanıp kullanıma sunuluyordu. Örneğin: 8px, 12px, 18px, 36px gibi… Belirlenmiş ölçüler dışında istenilen boyutlarda kullanmak için en yakın boyutta görüntü alınıp, resimin yeniden boyutlandırması ile işlem yapılabiliyordu.

Uygulanan bu zahmetli metot, çalışmalarda kötü bir görüntüye sebep oluyordu. Bu kötü gidişe dur demek için fontları piksel olarak saklamak yerine, vektörel biçimde saklayan yöntemler geliştirildi. Bu yöntemde ise çok küçük boyutlarda, vektörel gösterimden tam verim alınamıyordu. Daha sonra 1991 yılında Apple tarafından iki yöntemin birleştirilmesiyle oluşturulan TrueType yazı tipi ile istenilen sonucuna ulaşıldı.

TrueType ilk nerede kullanıldı?

TrueType yazı fontu ilk olarak 1990 yılında Macintosh System 7 işletim sisteminde tanıtıldı. Bir yıl sonra Apple, TrueType’ı Microsoft’a lisansladı ve Windows 3.1 işletim sistemi ile tekrar sunuldu. Yazı tipinde performans ve biçim iyileştirmeleri yapıldıktan sonra Windows NT 3.1 sürümü ile güncellenmiş versiyonu kullanıma sunuldu.

Bir bilgisayarda TrueType yazı tiplerini görüntülemek ve yazdırmak için iki bileşen gereklidir: gerçek TrueType font dosyası (TTF uzantılıdır) ve TrueType raster grafik. Rasterleştirici, Windows ve Mac işletim sistemlerine dahildir.

Bir Web sayfasında veya Word belgesinde TrueType yazı tiplerini kullanırsanız, yazı tiplerini makinede yüklü olan bu yazı tipi olmayan kişiler tarafından hala görüntülenebilir olacak şekilde dosyaya gömmek mümkündür. Ayrıca, TrueType yazı tiplerinin Macintosh ve Windows sürümlerinin uyumlu olmadığını unutmayın. TrueType yazı tiplerini ınternetten yüklerken (örneğin, ücretsiz bir yazı tipi Web sitesinden), Mac veya PC sürümünü seçmeniz gerekir. TrueType yazı tipi dönüştürücüleri, bir TrueType yazı tipi yalnızca bir platform için kullanılabilirse kullanılabilir.

Microsoft’un en son yazı tipi geliştirmesine OpenType denir. Bu yazı tipi biçimi fontların Windows ve Apple Macintosh platformlarında uyumlu olmasını, Adobe’nin Tip 1 ve PostScript teknolojilerini kapsar.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

TrueType Nedir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!
Hadoop Nedir?

Hadoop Nedir?

11 ay önce Okan paylaştı
Opera GX Nedir?

Opera GX Nedir?

11 ay önce Oğuzhan paylaştı
CMD Nedir?

CMD Nedir?

12 ay önce Okan paylaştı
SSID Nedir?

SSID Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
WPS Nedir?

WPS Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
iCloud Nedir?

iCloud Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
Ultra Mobil PC (UMPC) Nedir?

Ultra Mobil PC (UMPC) Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
Anchor Text Nedir?

Anchor Text Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
ISDN Nedir?

ISDN Nedir?

3 sene önce Talha paylaştı
RDP Nedir?

RDP Nedir?

4 sene önce Talha paylaştı
720P HD Nedir?

720P HD Nedir?

4 sene önce Talha paylaştı
10BASE-2 Nedir?

10BASE-2 Nedir?

4 sene önce Okan paylaştı