İnternet Ücretleri Turkcell İle Düşecek

İnternet hali hazırda Türkiye’de hemen hemen her evde kullanılıyor ancak Turkcell, interneti daha da yaygın bir hale getirmek istiyor. Bu hususta internet ücretleri insanlara izin vermiyor ve Turkcell de fiyatların düşmesi için Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılması gerektiğini düşünüyor. Yani internet fiyatlarına indirim gelmesi muhtemel.

turkcell1-98-0

Ülkemizde internet fiyatlarının yüksek olmasının en büyük nedenler arasında Özel İletişim Vergisi yer alıyor. Bu yüzden de bir türlü ucuzlamayan internet fiyatları için Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu bir açıklama yaptı. Terzioğlu açıklamasında, dünyanın hiçbir noktasında sektör üzerinde bulunan yükün ülkemizdeki kadar ağır olmadığını ve bu vergilerin ortadan kalması gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca internetin ucuzlaması ve yaygınlaşması için KDV’ye ek bir şekilde alınan ÖİV (Özel İletişim Vergisi) ve her abonelikte temin edilen telsiz ruhsat ve kullanım fiyatlarının ortadan kalkması gerektiğini de vurgulayan Terzioğlu, vergilerin yanı sıra regülatif ve hukuksal engellerin de acil bir şekilde çözüme kavuşması gerektiğini söyledi. Elbette dünyanın hiçbir ülkesinde vergilerin ülkemizdeki kadar yüksek olmadığına da değinen Terzioğlu, %18 KDV’ye ek bir şekilde alınan ÖİV’in mutlaka kaldırılması gerektiğini kaydetti.

internet_keyboard-100-979

Kaan Terzioğlu, su, elektrik ve doğalgaz gibi anayasal haklardan sayılan iletişim hizmetlerinin hem yaygınlaşması hem de toplumun her kesimine uygun hale gelmesi için belirlenecek olan düzenleyici ve mali politikaları en iyi şekilde desteklediklerini söyledi. Bu söz konusu politikalar ile kamu hizmetleri arasında sayılabilecek olan internet hizmetinin yaygınlaşması amacı ile atılan her adımın önündeki engelin aşılması gerektiğini dile getirmeyi ihmal etmedi.

İnternetin çok daha uygun bir fiyatlı hale gelmesi elbette hepimiz için büyük bir müjde oldurdu. Günümüze ödenen internet ücretleri birçok bütçenin zarar görmesine neden oluyor ve yurt dışında internetin bu kadar ucuz olması elbette bizleri hem şaşırtıyor hem de kıskandırıyor. Ancak Turkcell cephesinden gelen bu müjdeli haber pahalı internet devrinin kapanmasını sağlayacak gibi görünüyor. Aynı zamanda Turkcell Ar-Ge ve 5G çalışmaları hususunda da milli kaynakların etkin şekilde kullanımının hedeflenmesi gerektiğini savunuyor. Şimdilik bu açıklamalar bizleri heyecanlandırmış olsa da ilerleyen günlerin neler getireceğini bilmiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.