Norveç’te Benzinli Araçlar için Veda Vakti!

Teknoloji geliştikçe her alanda birçok değişim yaşanıyor ve ilerleme kat ediliyor. Bu gelişmeler yaşanırken, çevrenin de en iyi şekilde korunması amaçlanıyor. Bu alanda yapılan en son yeniliklerden biri otomotiv alanındaki benzinli araçlar ve kullanımıyla ilgili.

norveç benzinli otomobili yasaklıyor

Son zamanlarda elektrikli otomobiller konusunda hızlı ilerlemeler gerçekleşiyor. Otomotiv sektöründeki firmalar, kendi elektrikli araçlarını üretmek ve yeni nesil teknoloji araçlar sınıfı olan elektrikli otomobillere, kendi markalarıyla bir yenisini eklemek adına çalışıyor. Durum böyle olunca da petrol ile çalışan otomobillere karşı ilgi gün geçti azalıyor. Petrolle kullanılan araçların hava kirliliğine de yaptığı olumsuz etkiler düşünüldüğünde, elektrikli araçlara olan ilginin artıp, diğerlerine azalması pek de şaşırtıcı olmuyor.

Uzmanlara göre artık içinde bulunduğumuz dönem elektrik araçların lider konuma gelecekleri dönem ve bu nedenle özellikle refah düzeyi yüksek ülkeler yeni akımlar başlatmaya hazırlanıyor. Dünyadaki yüksek refah düzeyiyle bilinen Norveç, bu konuda bir ilk olarak benzinle çalışan araçları yasaklama kararı alacağını duyurdu. Henüz yürürlüğe konmayan ve heyecanla sonucu beklenen bu haberin ülke genelinde destek gördüğü ve eğer kabul edilirse 2025 yılında gerçekleştirileceği biliniyor.

norveç elektrikli otomobiller

İhracat gelirinin %39 kadarlık kısmını petrol ihracatından sağlanan Norveç için bu kararın etkileri Avrupa genelinde de büyük değişimlere yol açacağa benziyor. Hatta bazı ülkelerde bu konuya istinaden yenileşme çalışmaları da yapılıyor. Hindistan’ın aldığı karara göre 2039’dan itibaren benzinli otomobil üretimini durdurarak, elektrikli otomobil üretimine başlayacak. Hollanda’dan alınan habere göre ise benzinli araç satışı 2025 yılında durdurulacak.

Bu konu hakkında ilk adımın Norveç’ten gelme sebeplerinden biri şu an orada kullanılan araçların dörtte bir oranında elektrikli otomobillerden oluşması olarak biliniyor. Bu nedenle böylesine radikal bir değişim alırken, son derece güçlü bir destek alması da kaçınılmaz oluyor. Aynı zamanda Norveç, Tesla Motors için de en fazla otomobil satışı gerçekleştirilen ülkelerden birisi olduğu için, tamamen elektrikli araca geçiş ve benzinli araçlara veda edilmesi hakkında soru işareti de bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.