Metro Ethernet Nedir?

metro-ethernetMetro Ethernet Nedir?

Metro Ethernet bağlantısı, özellikle iş yerleri için büyük kolaylık sağlayan bir teknolojidir. Konum olarak birbirine uzak yerlerde bulunan çalışma alanlarının birbirleriyle sayısal verisi Metro Ethernet bağlantısıyla 5 Mbps ve 1 Gbps arasındaki esnek ve yüksek bant genişliğiyle kullanılmaktadır. Çalışma prensibi, internet servis sağlayıcıları santrallerinden bağlantı noktalarına fiber optik kabloların çekilmesiyle ve bunların arasında Ethernet’i temel alan bağlantının kurulmasına dayanır.

Günümüz teknolojisinde internetten en büyük beklenti hızlı olması olurken, Metro Ethernet bağlantısı da bu açıdan son derece kullanışlı bir seçim olmaktadır. Bu bağlantıdan faydalanabilmek için Ethernet bağlantısının hizmet alınacak nokta ve yerel santraldeki servis sağlayıcısının arasında fiber optik kablo döşenmesi gerekmektedir. Metro Ethernet bağlantı yapısında kullanıcı ağları ve sanal yerel ağlar servis sağlayıcılar tarafından birbirinden ayrılmaktadır.

Metro Ethernet bağlantı teknolojisi sayesinde indirme ve yükleme problemleri bant genişliği sayesinde problem olmamaktadır. Switch ve fiber bağlantı sayesinde kullanıcıların internete daha ucuz ve kolay bağlanması mümkün olmaktadır. Metro Ethernet bağlantısının birçok avantajı bulunmaktadır.

Metro Ethernet’in avantajları

İnternet bağlantısını sağlamak üzere döşenecek kablolar genellikle bakır kablolardan seçilir. Ancak bu kablo çeşidinde arıza tespiti ve bakım yapılması zordur. Fiber kablo altyapısındaysa arıza ve bakıma sık rastlanmayarak, kolay tespit ve giderilme mümkün olmaktadır. Ayrıca fiber kablo servis sağlayıcısı ve kullanıcı arasındaki mesafe önemini yitirir ve bu sayede Metro Ethernet bağlantısı 50 km’den daha uzak mesafede dahi sorunsuz çalışma imkanı sunmaktadır. Bakır hatlarda bu mesafe ancak 10 km kadar olabilmektedir.

2 Mbps ve üzeri bağlantı hızı için diğer teknolojilerde son derece maliyetli olan bir yatırım yapılmaktadır. Metro Ethernet’in firmaya alınan Ethernet switch portlarının farklı firmalarla da paylaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle maliyet de büyük ölçüde düşmüş olur.

Yüksek hızda internet sunması yanı sıra hem yurt içi hem de yurt dışı kullanımda rahatlık sağlar. Yani Metro Ethernet kullanıcıları diğer kullanıcılarla beraber aynı yurt dışı hattını kullanmadığı için link sıkışıklıklarından da etkilenmeden sorunsuz internet kullanımı sunar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.