Facebook Sansür Uygulaması Mı Geliştiriyor?

Özgür ifade savunucusu olarak nitelendirilen Facebook’un bazı ülkelerdeki iktidarları kızdırmamak adına bir sansür uygulaması geliştirmiş olabileceği iddia ediliyor. Peki, Facebook sansür uygulaması gerçekten var mı? İşte detaylar!

facebook-sansur

Bildiğiniz üzere Facebook 2009 yılından bu yana Çin’de erişime kapalı halde. Yine Facebook’un sahip olduğu popüler sosyal medya platformu Instagram da 2014 yılında Çin’de erişime kapandı. Facebook’un dünya çapında 2 milyara yakın kullanıcı olabilir ancak paranın büyüğünün Çin’de döndüğünü belirtelim. Çin ile yaşanan sıkıntılar nedeni ile de sosyal medya devi Facebook Çin’deki dev reklam pazarından pay alamadığı için son derece mutsuz diyebiliriz.

Facebook özgür ifade savunucusu lakabına veda mı ediyor?

Çin ile yaşananlardan dolayı mutsuz olan Facebook, bütün dünyaya karşı oynamakta olduğu ifade özgürlüğü savunucusu rolünü unutuyor. Firmadan sızan bilgilere göre Facebook Çin hükümetini memnun etmek ve böylece erişim engelini kaldırtmak istiyor. Bunun için de Çin’e özel bir sansür mekanizması geliştirdiği iddia ediliyor.

Buna göre Çin’de şu an yasaklı halde olan ve devleti rahatsız eden konularda yapılacak olan paylaşımlar Çin hükümeti şikayet etmeden önce kaldırılacak. Bu yeni teknolojinin Facebook’a dahil edilip edilmeyeceği şu an için kesin değil ancak Çin hükümeti sansür karşılığında Facebook’un erişim engelini kaldırmaya karar verirse uygulama da hayata geçirilecek gibi görünüyor. Bu Facebook’un sansürcülük yapacağı anlamına geliyor.

facebook-sansur

Facebook sansür ifade özgürlüğünün sonu olabilir

Çinli firmaların nereye vereceklerini şaşırdığı milyarlarca dolar değerindeki reklam bütçeleri, ifade özgürlüğü hakkını savunma gibi bir romantizmden daha ağır basmış gibi görünüyor. Ancak bu noktada daha da önemli olan soru, Facebook sansür teknolojisini Çin’de kullanmaya başladığı takdirde Donald Trump başkanlığındaki ABD de dahil olmak üzere pek çok ülke aynı durumu kendi ülkesi için de isteyecek mi?

Elbette Çin’e sunulan bu ayrıcalık diğer ülkelerin de faydalanmak isteyeceği bir durum haline gelecek. Bu şekilde Facebook’un çok övündüğü ifade özgürlüğü savunucusu lakabı da yerle bir olacak. Dolayısıyla Facebook kullanıcıları düşündüklerini ve hissettiklerini diledikleri gibi hesaplarında paylaşamayacak. Bakalım Facebook sansür teknolojisini gerçekten de kullanıma sunacak mı?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.