Anahtarlığınızda Taşıyabileceğiniz Mini Game Boy!

Dünyanın en küçük Game Boy’u Nintendo Game Boy Color modelinin adeta bir klonu. Ancak bu Game Boy ile oynarken gözleriniz bozulabilir. İşte mini parmak konsolu hakkındaki tüm detaylar!

game-boy

Nintendo’nun efsane haline gelmiş olan el konsolu Game Boy için pek çok modlama devam ediyor. Son olarak anahtarlıkta taşınabilecek boyutlardaki mini parmak konsolu sevenlerini büyülüyor. SpriteTM isimli donanım ve yazılım hackerının kendi çabaları ile geliştirmiş olduğu dünyanın en küçük Game Boy’u ile oyun oynayacaksanız gözlerinizin bozulma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bunların yanı sıra küçük boyutlardaki el konsolunun hatta parmak konsolunun donanım ve yazılım konusunda pek çok büyük sorun getirdiği ifade ediliyor.

Mini Game Boy özellikleri

Öncelikle bu kadar küçük bir Game Boy için yeterli pikseli sağlayacak bir ekran bulunması şaşırtıcı bir durum. Bu ekran 1 inç boyutunda ve 94 x 64p çözünürlüğe sahip. Ancak elbette klonu olan Game Boy’un 160 x 144p çözünürlükteki ekranına göre son derece düşük kaldığının altı çiziliyor.

Cihazda mikro kontrolcü olarak, çift çekirdek 240 MHz işlemci, 512 MB RAM, Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerine de sahip olan ESP32’ye yer verilmiş. Başka büyük bir sorunun da böylesine zayıf bir donanım ile çalışabilecek, kullanıma hazır bir emülatör bulmak olduğu da belirtiliyor. Ancak yeteneklerini en iyi şekilde kullanan SpriteTM açık kaynaklı GNUboy emülatörü sayesinde bu sorunun da üstesinden gelmeyi başarmış.

game-boy

Tek seferde 4 oyun!

ESP32’nin veri depolama alanı ile ilgili kısıtlama da Wi-Fi sayesinde çözülmüş ve ROM’ların gerektiği takdirde uzak bir sunucudan cihaza aktarılması sağlanmış. Tüm bunların yanı sıra bu mini Game Boy Color klonunun bir seferde 4 oyunu birden barındırabildiğini de ekleyelim.

Ayrıca bu mini klon DOOM çalıştırabiliyor ancak yalnızca çalıştırabildiği için performansın pek oynanabilir olduğunu söyleyemeyiz. Bu noktada şaşıracağınız bir detay vererek mini Game Boy ile The Witcher 3’ün oynanabildiğini müjdeleyelim. Diğer bir yandan elbette bu VNC ile erişilebilen bir masaüstü sayesinde gerçekleşebiliyor.

Anahtarlığınızda kolay bir şekilde taşıyabileceğiniz ve aynı zamanda oyun oynayarak vaktinizi değerlendirebileceğiniz  bu parmak konsolunu kendiniz üretmek isterseniz SpriteTM’nin her şeyi detaylı bir şekilde anlattığı süreci izleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.