Opera GX Nedir?

OperaGX

Opera GX Nedir?

Opera GX, dünyanın ilk oyuncular için geliştirilmiş web tarayıcısıdır. Windows ve Mac tabanlı bilgisayarlarda kullanılabilen, hem oyun performansını korumak hem de tarayıcının sistem kaynaklarını kontrol etmek amacıyla geliştirilmiştir.

Oyuncular için özel bir arayüze sahip GX, tüm kontrolün kullanıcıda olmasına olanak sağlıyor. GX Kontrol paneli altında makinenizden tarayıcınıza ne kadar limit vereceğini siz belirliyorsunuz. Yani Chrome’un yüksek ram kullanmasından dolayı sistemde yavaşlık oluşuyor.

GX ile tarayıcınızın ne kadar CPU, Ram ve Ağ genişliğine sahip olacağını siz belirliyorsunuz. Böylelikle tarayıcınız ayırdığınız alan kadar sistem tüketimi yapabiliyor. Böylelikle oyunlarınızda veya yüksek sistem kaynağı tüketen uygulamaları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Ağ Sınırlayıcı / Network Limiter

Ağ sınırlayıcı seçeneğini aktif ettiğinizde, GX tarayıcınızın internet kullanımı esnasında ne kadarlık bir bant genişliğine sahip olmasını ayarlıyorsunuz. Eğer bir yayıncıysanız, yayın kalitesi için ayrılan bant genişliğiniz hep sabit değerde kalacak.

RAM Sınırlayıcı / RAM Limiter

GX Kontrol’ün Ram sınırlayıcısı, Opera GX’in kullanacağı bellek miktarını sınırlamanızı sağlar. Örneğin 16 GB bir Ram kapasiteniz var ise siz bu kontrol ekranında 4 GB seçtiğiniz takdirde, Opera GX bu değerin altında ve maksimum bu seviyede Ram tüketimi yapacaktır.

CPU Sınırlayıcı / CPU Limiter

CPU Sınırlayıcı, bilgisayarınızın tarayıcının ne kadarını işlemekte olduğu konusunda bir sınırlama koymanıza izin verir; böylece geri kalanlar oyun oynamak için ayrılabilir. Her iki GX Control özelliğinin amacı, kaynak ağırlıklı bir oyun oynuyorsanız veya akışa soksanız bile tarayıcınızı her zaman açık tutabilmenizi sağlamaktır.

Twitch Entegrasyonu

Twitch’i kenar çubuğunuzda tuttuğunuzda, takip ettiğiniz, çevrimiçi olan kanalları kolayca görebilir ve izlemekte olduğunuz bir kişi yayınlandığında bildirim almayı seçebilirsiniz

GX Ses ile Özel Efektler

Opera GX geliştiricileri, Rubén Rincón ve BAFTA Games Awards’da Gris’a orjinal oyun müziği için aday gösterilen Berlinist grubu ile ortaklaşa tarayıcı içi ses efektleri geliştirdi. GX ekranından bu efektleri açıp, kapatabilirsiniz.

Özelleştirilebilir GX Tasarım ve Dahili Sohbet Programları

Tarayıcınızı farklı renk ve efektlerle düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Facebook Messenger, VKontakte ve WhatsApp gibi tüm mesajlaşma uygulamalarına hızlıca erişebilirsiniz.

Ücretsiz VPN ve Reklam Engelleyici

Önceki versiyonlarında olduğu gibi Opera GX sürümünde de bu özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.