Adil Kullanım Kotası İçin Yeni Düzenleme!

Artık internet bağlantılarımız her ne kadar hızlı olsa da adil kullanım kotası nedeni ile bağlantılarımız baltalanıyor. Ancak bu duruma Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu el koyacak.

internet-hizi-dsd

Ülkemizde son yıllarda internet alt yapısının gelişmesi ile mükemmel bir internet hızına ulaşmış durumdayız. Artık eskisi gibi küçük bir iş için saatlerce bilgisayar başında bekleme derdi de ortadan kalktı. Ancak internet her ne kadar hızlı olursa bedelinin de o kadar fazla ödeneceğini tahmin etmek zor değil. Bu durumda bağlantımızı baltalayan olay ise adil kullanım kotası oldu.

AKK olarak da bildiğimiz bu sınırlama herkesin internetten eşit derecede yararlanabilmesi adına yapılmış durumda ancak kullanıcılar bunu elde edilmiş hakkın kısıtlanması olarak görüyor ki bu çok da yanlış bir kanı değil. Bu sınırlama ile belirli bir kota sınırı aşıldıktan sonra internet hızı eskisinden çok daha düşük oluyor ve kullanıcılar bir ayın büyük bir kısmını yavaş internet ile geçirmek zorunda kalıyor.

akk-dss

Bu hususta denetleyici kurum olarak görev yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2016 yılı içerisinde adil kullanım kotası hakkında bazı düzenlemeler yapacağını açıkladı. Bu düzenlemelerin hem sabit hem de mobil interneti kapsayacak olması elbette müjdeli haber. Ancak ne yazık ki bu sınırın tamamen ortadan kalkması anlamına gelmiyor.

AKK aşıldığı takdirde internet hızı 3 Mbps gibi son derece düşük bir düzeye düşüyordu. Ancak yeni gelecek olan düzenleme ile bu hızın 5 Mbps’ye yani daha yükseğe çekileceği söyleniyor. Böylece durum en azından çok daha kabul edilebilir bir hal alıyor.

adil-asim-kotasi

Bunların yanı sıra sürpriz bir şekilde gelen yüksek faturaları önlemek için ve üst sınır belirleyerek faturanın sabitlenmesi gibi esasların belirlenmesi için de fatura kontrolü sağlanabilecek. Ayrıca sözleşmenin feshedilmesi için gereken işlemlerin elektronik ortamda da gerçekleşebilmesi, SAR limitinin belirlenmesi, EHABS yani Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi’nin kurulması, 5G çalışmalarının başlatılması, siber güvenlik hakkında yeni çalışmaların yapılması ve yerel veri merkezlerinin desteklenmesi hususunda da birçok düzenleme yapılıyor.

Elbette adil kullanım kotası hayatımızdan çıkmış olsaydı bu haber çok daha sevindirici olabilirdi ancak bu da en azından bir gelişme olarak sayılabilir. Üstelik bu çalışmaların tamamen AKK üzerine değil de çok daha geniş çaplı olması kullanıcılara birçok avantaj sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.